Yandex Metrica

Yandex Nedir?

Yandex 1997 senesinde Rusya’ya hususi olarak çıkartılan şu anda Rusya’nın yaygın olarak kullandığı bir arama motorudur. Anasayfası yandex.ru olan site Rusya’da oldukça ilgi gördüğünden dolayı Türkiye’de de www.yandex.com.tr adresi ile Türkçe olarak yayına adım atmıştır.

Yandex Metrica Nedir?

Google ın sunmuş olduğu Google Analytics hizmetini birçok webmaster bilir. Yandex Metrica’da Analytics benzer biçimde web-sitelerine giren ziyaretçilerin istatistiklerini tutan bir tür sayaç programıdır. Yandex Metrica öteki tüm sayaç sistemleri benzer biçimde web-sitenize yerleştirdiğiniz bir kod yardımıyla sitenize giren ziyaretçilerinizin istatistiğini meblağ.

Yandex Metrica size ziyaretçilerinizin hangi ilden geldiğini, hangi süre dilimlerinde sitenize ziyarette bulunduklarını, sitenizde ne kadar süre geçirdiklerini, hangi sayfalarda gezinti yaptığını, bilgisayarlarında hangi işletim sistemini ve hangi tarayıcı ile giriş yaptıklarını, ip adreslerini, sitenize direkt mı yoksa herhangi bir web-sitesi vasıtasıyla mı geldiğini, arama motorunu kullanarak ziyarette bulunduysa hangi kelimeyi arayarak geldiğini görme imkanı verir.

Yandex Metrica’yı Niçin Kullanmalıyım?

Yukarıda saydığımız özellikleri okurken bu sayılan verileri mevcut sayacımla da elede edebiliyorum düşüncesine varabilirsiniz. Buraya kadar tamamen haklısınız. Fakat Yandex Metrica’nın öteki sayavçlarda olmayan o şekilde bir özelliği var ki yalnız bu özelliği ile bile kullanılmayı hak ediyor diyebiliriz. Bu özellik Webvisor özelliğidir.

 

Webvisor Nedir?

Webvisor; sitenize gelen her ziyaretçinin sitenizde iyi mi dolaştığını, yapmış olduğu Mouse hareketlerine kadar gösterir. Bu sayede istediğiniz ziyaretçinin sitenizde hangi sayfaları incelediğini, hangi bölümlerle daha çok ilgilendiğini, hangi bölümlerin ilgisini çekmediğini vs… görebilirsiniz. Buna dayanarak ta kendinize nazaran bir istatistik oluşturup sitenizde bazı düzenlemeler ve geliştirmeler yapabilirsiniz.

Yandex Metrica birçok sayaçla nerede ise aynı görevi görmesine karşın, Webvisor özelliği ile birçok webmasterın dikkatini çekmiştir ve bu yüzden Yandex Metrica kullanımı her geçen gün artmaktadır.

yandex istatistikleri yandex metrica farkları yandex metrica sayaç yandex sayacı nasıldır