Yahoo yeni yatırımcı arayışında

Google’ın pazar liderliğinden ilkin bu koltuğun yegane sahibi Yahoo, son günlerde satılacağı yönündeki haberler ile “tekrardan” gündemde.

“Tekrardan” diyoruz zira 2008 senesinde da Microsoft, Yahoo’yu satın almak için şirkete teklif götürmüş sadece gerek Yahoo yönetiminin istediği sayıları duyamaması gerekse Google‘ın  “Satmayın, finansal destek sağlayalım” açıklaması neticesinde  süreç başlamadan sona ermişti.

Microsoft girişiminin hüsranla sonuçlanmasının peşinden Yahoo için sıraya girmeye süregelen  ABD’li yatırım şirketleri ile birlikte Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın da arama motoru ile ilgilenmesi, dikkatleri tekrardan küçülmekte ve karlılığı giderek azalmakta olan eski devin üstüne çekmiş, sadece Yahoo bu teklifleri de Microsoft’da olduğu şeklinde kibarca reddetmişti. 

Bugüne geldiğimizde ise mali tablolarına karşın Microsoft’un Yahoo’da ısrar eden bulunduğunu ek olarak Yahoo’nun da hisse bazlı yatırımcılara sıcak baktığını görüyoruz.

Carol Bartz’ın görevinden tasfiye edilmesi ve Yahoo tarafında  neredeyse 3 aydır boş kalan CEO koltuğuna kimin oturacağının dahi kesinleşmemiş olması, Bing operasyonu ile “pazarda olma” haricinde pek de bir varlık gösteremeyen Microsoft’u rahatsız etmişe benzemiyor zira bu kaotik faz, Microsoft tarafında en düşük maliyet’i güvence altına alan, ciddi bir alım fırsatı olarak yorumlanıyor olabilir.

 

arama motoru microsoft satın alma yahoo satışı