WIPO Nedir ?

WIPO, World Intellectual Property Organization kelimesinin kısaltılmış hali olup, “Dünyada fikri iyelik haklarının korunmasını ve yaratıcı etkinliği teşvik etmek amacıyla” kurulmuş bir örgüttür. Yaratıcılık ruhunu ve fikirlerin paylaşımı mevzusunda büyük itimat elde eden WIPO neredeyse tüm ülkelerde fikri iyelik hukukunu belirginleştirmek üstüne emekler icra eden Birleşmiş Milletlerin özelleşmiş 17 örgütünden bir tanesidir.

WIPO yardımıyla gelişime açık bir oldukca ürünün yaratıcı ve üreticilerinin, ürünlerinin pazarlanması yada başka bir ürün için kullanılması için öteki firmalara izin vermesi gerekmektedir. Sadece bu aşamada ciddi sözleşmeler yapılır ve burada ürünün üretici ve düşünce sahiplerinin haklarının korunması gerekmektedir. Bu aşamada WIPO üretici ve düşünce sahiplerine kolaylıklar sunmakta ve onların haklarını korumaktadır.

WIPO’nun hak koruması ürünlerin aslolan gerçek sahibi kişiler dışındaki kişiler tarafınca kullanılması, pazarlanmasını önlenmesine yöneliktir. Bir tek bir ülke haricinde değil ulusal yasalar ile düzenlendiğinden dolayı ülke haricinde da lüzumlu haklar korunabilmektedir. Bundan dolayı düşünce sahipleri ve üreticiler korkmadan dünyanın her yerinde anlaşmalar yapabilir, çalışmalarını ve fikirlerini internasyonal alanda paylaşabilir.

WIPO bu mevzuda ki mühim örgütlerden bir tanesidir. Bu teşkilat yardımıyla insanoğlu fikirlerini korkmadan özgürce paylaşabiliyor, yeni fikirler alabiliyorlar. Bu sayede insanoğlu düşünce paylaşımında bulup daha yaratıcı ürünler çıkarabiliyorlar. Teknoloji, bilim yada öteki alanlarda asla farketmez sınırların zorlanması mevzusunda da destekleniyorlar.

Marka, Tasarım, Patent, Proje, Yararlı Model benzer biçimde mevzularda hak sahipliğini korumak için çaba sarfeden ve sakınan WIPO hukuk yolunda bu biçim fikirlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Her ne kadar vatanımızda oldukca dillenmese ve bilinmese de uzun senelerdir Türkiye’de de etken durumdadır. WIPO bununla beraber devamlı gelişim gösteren web sektöründe de hakkaniyet ve hukuk mevzusunda destek vermektedir. Mesela Sabancı Tüm ortaklık, 1996 senesinde sabanci.com adresini değişik bir kişinin aldığını, fena niyetli ve mevzu ile ilgisiz bir şahıs tarafınca aldığını söyleyip hukuki yola başvurmuştur. WIPO’nun etkinliği ile beraber 10 Ay süre içinde mevzusu geçen alan adının Hacı Ömer Sabancı Tüm ortaklık A.Ş’ye ilişkin bulunduğunu kesinleştirmiştir.

Bunun yanı sıra Denizbank, Finansbank, Borçelik ve Borusan benzer biçimde şirketlerinde bu mevzularda çeşitli hukuk sorunları olmuştur. Alan adı, logo, marka, çarpıcı söz benzer biçimde bir çok mevzuda WIPO daima düşünce sahiplerinde yer edinen kuvvetli bir teşkilat.

 

wIPO ne iş yapar WIPO ne işe yarar wipo nedir