Webmail Nedir ? Nasıl Giriş Yapılır ?

Web site sahipleri Webmail ile kendilerine bir domain aldıklarında bu domain uzantısına haiz olan mail adresleri oluşturmalarını elde eden bir sistemdir.

Webmail, kurumsal firmaların yazışmaları ve verileri alım-gönderim işleri için kullandığı bir mail sistemidir. Bir çok vakit bir firmanın web sayfasındaki kontakt kısmına girdiğinizde gmail, hotmail, yahoo şeklinde mail servislerini göremeyiz. Bunun yerine firmalar mesela [email protected] şeklinde kendi alan adlarının uzantısına haiz olan mail adreslerini tercih ederler. Yalnız info değil şirket büyüdükçe değişik ön ekler kullanıldığını görebilirsiniz.

 

Mesela [email protected] yada [email protected] şeklinde çoğaltılabilen ön ekler ile sorunları ve veri akışınızı departmanlara bölebilir ve işlerinizi daha azca yorucu bir halde yürütebilirsiniz. Biliyorsunuz ki ki mail sistemlerinin kendilerine nazaran güvenlik şekilleri var. Eğer girişte verdiğiniz gizli saklı sorunuzun yanıtını yada yedek mail olarak verdiğiniz maili unuttuğunuz taktirde mail girişi mevzusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bilhassa kısa zamanda Hotmail açısında büyük bir güvenlik sıkıntısı yaşandığını biliyoruz. IP mevzusunda bile güvenliği fazla ciddiye alan Hotmail bir oldukça kullanıcının bu detayları unutmasından dolayı sıkıntıya uğramasına sebep oldu diyebiliriz. İşte bu mevzularda sorun yaşamamanız açısından mail akışlarınızın kendi sunucunuz üstünden olmasını isteyebilirsiniz. Doğal ki bunu düşünürken güvenliğini sizin yada hosting firmanızın almış olduğu bu sunucunun Hotmail’e oranla ne kadar dayanıklı, devamlı ve güvenli olacağını bir düşünmeniz gerektiği de kati.

Iyi mi ki firmalar bir web sayfası oluşturmak istediklerinde bir blog sayfası üstünden ücretsiz bir şekilde bu işlemi gerçekleştirmek yerine domain, hosting satın alıp kurumsal bir görüntü yaratmak için tasarım, yazılım vs. tutarı ödüyorlarsa mail de bu kurumsallığı tamamlayan mühim bir unsurdur.

Hem de Outlook şeklinde mail servislerine entegre edilmesinden dolayı herhangi bir sunucu çökmesi yada değişik bir negatif durum karşısında maillerinizi güvende saklayabilirsiniz. Bundan dolayı site sahiplerinin kesinlikle Webmail kullanmasını tavsiye ederim..

webmail kullanımı webmail ne işe yarar webmail nedir webmail’e iyi mi giriş yapılır