Web Sitesi Hızı Nasıl Yükseltilir?

Sitenizin kullanıcılar tarafınca süratli açılması oldukça önemlidir.  Hem kullanıcılar açısından hem de Google açısından bakıldığında site hızı günümüzde SEO performansını da etkileyen mühim bir kriterdir. Bunun için yapılması ihtiyaç duyulan bazı adımlar var. Sitenizin hızını arttırmanız için bir oldukça yol deneyebilirsiniz. Biz size sitenizi optimize ederek hızını arttırmayı anlatacağız.

Kriterlerimizi sıralamaya başlamış olalım;

1.) Hosting Seçimi

Forumlarda dağıtılan sponsor hostingler, kurumsal olmayan firmalar, teknik anlamda yetersiz personellerle çalışan firmalar size devamlı mesele yaratacaktır. Kurumsallaşmış, 7/24 online kişiler bulabileceğiniz firmaları tercih etmelisiniz. Sadece sizin site hızınızı aslolan etkileyecek olan bölüm Uptime Süresi. Yüksek uptime süresine haiz olan firmalar ile çalışmanız sitenizin hızı ile direkt orantılıdır. Sitenizin süratli açılmaması hem kullanıcılar gözünde hemde SEO mevzusunda size negatif puan olarak eklenecektir.

2.)Resimleri Optimize Etmek (Küçültmek)

Resimleri Optimize Etmek web site hızı arttırma mevzusunda karşınıza ilk gelecek ipucudur. Şundan dolayı sitenizde gereğinden büyük boyutlara haiz resimler averaj web hızı 5 Megabit olan Türkiye için güçlük yaşatacaktır. Bundan dolayı resimleri optimize etmeniz gerekmektedir. Bunu değişik yollar ile yapabilirsiniz. Eğer photoshop bilgisayarınızda yüklü ise File-Save For Web (Dosya- Web İçin Kaydet) kısmını kullanabilirsiniz. Ya da bu tarz şeyleri sizin yerinize icra eden sitelerden faydalanabilirsiniz. JPEG resimlerinizi buradan , PNG uzantılı resimlerinizi de buradan optimize edebilirsiniz. Bununla birlikte sitenizin hızını ölçebileceğiniz ve yavaşlatan unsurları, büyük boyutlu resimleri sizlere gösteren Google PageSpeed İnsights sayfasını kullanabilirsiniz.  Burada “Resimleri Optimize Edin” bölümünde boyutu gereğinden yüksek olan resimleri görebilirsiniz. Bundan sonrasında ister verdiğimiz sitelerden isterseniz photoshop yada değişik programlar yardımıyla resimleri küçültüp eskileri ile değiştirebilirsiniz.

3.)Kodlama Hatalarını Düzeltmek 

Bu mevzuda ilk olarak yapacağımız tavsiye piyasadaki parasız temaları kullanmamanız olabilir. Eğer sınırı olan bir hosting trafiğine sahipseniz aynı hitte bazı temaların oldukça fazla trafik yerken bazı temaların bu kullanımı oldukça düşürdüğünü görmüş olacaksınız. Bunun sebebi kullanılan kod dizinlerinin içindeki uyuşmazlık, gereksiz fazla sorgulama işlemleri, bazı kurallara uyulmaması olabilir. Bundan dolayı bir kaç tema değiştirmeniz gerekebilir yada tema satın almadan ilkin kullanıcılarından yorumlar alıp değerlendirip ondan sonra tema satın almanızı önerebiliriz.

pagespeed nedir pagespeed ölçmek website hızı iyi mi arttırılır website hızı ölçmek website hızını arttırmak