VPS ve VDS Sunucu Nedir?

VPS ve VDS; bir sunucunun hususi programlar kullanılarak kendinden daha ufak sanal sunuculara bölünmesine denir. Bir sunucu bölündüğü vakit ufak parçalar halinde aynı özellikte sonucular elde edilir, fakat bu bölünme değişik şekillerde yapıldığında değişik özelliklerde ufak sunucular elde edilmesi olanak dahilindedir.

Web siteniz gelişmeye ve ziyaretçi sayısı artmaya başladıkça, sitenizi barındırdığınız hosting paketi, sitenizin gereksinimlerine karşılık vermeyebilir ve kaynaklar yetersiz kalabilir. Bunun için hosting paketi aldığınız yerle iletişime geçerseniz sizi VPS/VDS paketlerine sitenizi taşımanızı önerir. Bu yazımızda VPS ve VDS sunucularının tanımını ve aralarındaki temel farkları anlatmaya çalışacağız.

VPS Nedir?

VPS ingilizce Virtual Private Server ın kısaltılmış halidir. En kolay tanımı ile bölünme işlemine girecek olan sunucunun yazılımsal olarak bölünmesi ile ortaya çıkar. Bu işlem sonucunda elde edilmiş VPS sunucuları ana sunucuya bağlı olarak çalışır ve ana sunucunun işletim sistemini kullanırlar. Bununla birlikte paylaşımlar yazılımsal olarak elde edilmiş olduğu için, ana sunucuda yada parçalacıklara ayrılmış VPS lerde herhangi bir sorun olması durumunda bundan tüm VPS ler etkilenir. Ana sunucunun VPS lere atadığı ram miktarları, kullanıma nazaran öteki VPS ler içinde bölüştürülebilir. VPS ler ayrı ayrı sunucular olsa da, hepsi bölündükleri ana sunucuya ve öteki VPS lere bağlı ufak sunuculardır.

VDS Nedir?

VDS; Virtual Dedicated Server ın kısaltılmışıdır. İnternetin kalbi olarak adlandırılan VDS ler ise sunucunun donanımsal olarak bölünmesi ile oluşurlar. İşlem sonunda oluşan VDS ler birbirlerinden bağımsız olarak, istedikleri işletim sistemini kullanabilirler. Bir VDS ye atanan özellik ve kaynaklar, ana sunucunun bölünmesiyle oluşan öteki VDS ler tarafınca kullanılamaz. Ana sunucudan oluşturulan bir VDS de, bir sorun ( VDS ye meydana getirilen saldırılar, aşırı kaynak tüketimi vs…) meydana gelmesi durumunda, bundan öteki VDS ler kesinlikle etkilenmezler.

BURADAN, ihtiyacınıza en uygun VDS yi, sitenizin ihtiyacınıza nazaran kendiniz oluşturabilirsiniz.

hususi sanal sunucular nedir vds sunucu nedir virtual dedicated server virtual private server vps sunucu nedir