VPN Nedir ? Ne işe Yarar ?

VPN, Virtual Private Network (Sanal Hususi Ağ) teriminin kısaltılmış halidir ve en temel anlamıyla internete başka bir IP adresi üstünden bağlanmanızı elde eden hizmettir. VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunamamasını sağlar. Bununla beraber ülkenizdeki yasaklı sitelere, kısıtlanmış sitelere yada IP’lere gene VPN yardımıyla bağlanabilirsiniz. Bununla beraber VPN sistemi gönderdiğiniz, aldığınız tüm verileri kendisi şifrelediğinden 3. şahısların ne yaptığınızı görmesine izin vermeyen bir güvenlik sistemi olarakda kullanılabilir.

Sadece şöyleki bir mesele var ki VPN hizmeti elde eden uygulamalar-firmalar genel olarak size ilkin bir tecrübe etme süresi verir ondan sonra bunun kesintisiz, limitsiz, süratli bir hizmet şeklinde devam ettirmeniz için sizden ek ücret isterler. Bununla beraber bağlandığınız sunucu muhtemelen değişik ülkelerden olacağından PİNG problemi yaşayabilmeniz ihtimaller içindedir. Eğer parasız ve süratli web elde eden bir VPN bulursanız aslına bakarsak düzgüsel kullandığınız internetten daha mantıklı bir kullanım olarak gözükebilir. 

VPN Ne İçin Kullanılır ?

 1.)Kısıtlı ve Yasaklı Sitelere Giriş

Bildiğiniz suretiyle geçmiş zamanlarda Youtube, Twitter şeklinde yüksek trafiğe haiz legal sitelerin bile yasaklandığını gördük. Bilhassa bu durumlarda insanoğlu VPN programlarını, hizmetlerine büyük seviyede gerekseme duyuyor. VPN sizin adresinizi başka bir ülkede şeklinde göstererek ve verileri şifreleyerek gönderdiğinden herhangi bir yasaklama yada kısıtlamaya uğramadan bağlanmanızı sağlıyor.

2.) Dosya indirmek (Torrent vs.)

Bildiğiniz şeklinde devletimizde bir çok Torrent sitesi yasaklanıyor. Bunun sebebi meydana getirilen yasadışı dosya indirmeleridir. Dosya indirirken her ne kadar hızınızı yavaşlatsa da VPN kullanmanız güvenliğiniz açısından daha sıhhatli olacaktır.

3.)İş yada okul ağına ulaşmak

Uzaktan meydana getirilen işlerin çoğunda güvenlik açısından firmanın size verdiği adreslere bağlantı yapılması istenir. Aynı şekilde okul ağının yönetimi içinde VPN ile bağlantı yapmanız önemlidir.

4.)Her Türlü Gizlilik ve Güvenlik

İnternet kullanımınızda güvenlik mühim bir unsurdur. Bilhassa banka bilgileriniz şeklinde mühim bilgilerinizin 3. şahısların eline geçmemesi için VPN programlarını tercih edebilirsiniz. Bu programlar yardımıyla verileriniz şifreleneceğinden fena niyetli kişiler bilgilerinize kolayca erişemeyecektir.

niçin vpn kullanmalıyız vpn avantajları vpn iyi mi kullanılır vpn ne işe yarar vpn nedir