Uptime Oranı Nedir?

Uptime terimi web sitelerle haşır neşir olan kişilerin hosting alışverişleri esnasında muhakkak duydukları bir terimdir. Uptime ı terim olarak Türkçe’ye “çalışır durumda bulunma zamanı” olarak çeviri edebiliriz. Uptime oranı ise bu dönemin % olarak ifadesidir. Uptime terimi, web-sitelerinin hosting işleriyle ilgilenmiş olduğu zamanlarda kullananların karşısına çıkar.

Tüm web siteleri gösterim yapmak için bir alana/sunucuya gereksinim duyarlar. Hosting firmaları da müşterilerine uptime oranlarını sunarak sunucularının ne kadar süre erişilebilir ve kesintisiz olduklarını gösterirler. Uptime oranı birçok hosting firmasında minimum %99 olarak verilir. Peki uptime oranı iyi mi hesaplanır? Sizlere bu oranın iyi mi oluşturulduğunu ve müşterilere sunulduğundan bahsedelim.

Mesela uptime oranı %99 olan bir hosting firmasını ele alalım. Siz bizim yaptığımız hesabı günlük, senelik vs.. benzer biçimde oranlayıp yapabilirsiniz, biz buradaki hesapta aylık oranı baz alacağız;

Bir ayı 30 gün olarak ele alırsak; 30 günde toplam (30×24=720) 720 saat vardır. Bu 720 saati dakikaya çevirmeden averaj bir hesap yaparsak 720/100=7.2 saat yapar. Bu birim başına oluşan saattir, bunu 99 la çarpar isek 7.2×99=712.8 sonucunu elde ederiz. Doğrusu uptime oranı %99 olan bir hosting şirketi, bizlere sitemizin erişilebilir olması adına, bir ayda averaj 713 saat güvence vermektedir. Öteki bir deyişle şirket bir ekip problemlerden dolayı sitemize averaj (720-713=7) 7 saat süresince erişemeyebileceğimizi belirtir. Ayda 7 saat kesinti bireysel müşterilerin bakış açısından azca olarak görülse de, kurumsal olarak iş meydana getiren birçok şirket için bu büyük bir süredir.  Düşünün ki, bir e-ticaret siteniz var, bu siteye alışveriş yapmak için girmek isteyen ziyaretçileriniz sitenize erişemediği için giriş yapamıyor. Ziyaretçi o esnada almak istediği ürünü başka bir siteden alabilir, vazgeçebilir yada sitenize erişemediği için, sitenize olan itimat duygusunu kaybedebilir. Bu da size hem prestij hem de maddi olarak bir yitik sağlar. Dolayısıyla siteleriniz için uptime oranları yüksek hosting firmaları ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

e-ticaret şirket hosting sunucu uptime