Tor Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Tor Nedir ?

Tor, internette gezindiğiniz sayfaları, dosya paylaşımı ve indirmesi, banka bilgileriniz, kimlik bilgileriniz şeklinde gizli saklı bilgilerinizi sizin yerinize korumuş olan kuvvetli ve parasız bir yazılımdır.

Tor bir web tarayıcısı değildir. Firefox tarayıcısı ile beraber gelen bu yazılım, girdiğiniz tüm detayları ve verilerinizi Tor’un kendi ağı üstünden gönderiyor. Bir internet sayfasında oturum açmış olsanız bile Tor bilgilerinizi kendisi şifreliyor ve ne olursa olsun kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu bilinemez hale getiriyor.

Tor adı “The Onion Router” (Soğan Yönlendirici) anlamına geliyor. İsimlerinde ve logolarında soğan kullanılmasının sebebi soğan katmanlarına meydana getirilen bir göndermenin söz mevzusu olması. Sizin verileriniz bir takım düğümden geçirilir ve katman katman şifrelendiği için soğan katmanlarına benzetilmiştir. Tor şuanda 600.000 tekil kullanıcıya haiz. Günden güne kullanımı yaygınlaşan bu yazılım bir çok ülkedeki yasaklar ve kullananların gizliliklerinin önemi açısından başarıya ulaşmış ve bugüne dek kullanıcılarını asla üzmemeyi başarmıştır.

Tor’u Kimler Kullanıyor ?

Tor’un bilhassa yurtdışında hayranı ve kullanıcısı çok çok fazla. Polis, askeriye, araştırmacılar, tıbbi araştırmacılar, rahatsızlık kurbanları, ispiyoncular, legal ve yasadışı gruplar, siyasal örgütler açıkçası iletişiminin ve her hareketinin güvene alınmasını isteyen hepimiz bu tarayıcıyı kullanabilir. Bilhassa Türkiye’de Youtube ve Twitter’ın yasaklandığı zamanlarda gündeme gelen bu tarayıcı sanırım daha oldukca gündeme gelecek. Her ülkede yasaklanan sitelere bu tarayıcı ile girebilir, güvenli olarak kanıtlar toplayabilirsiniz.

Aklınıza fena amaçla kullanılabilir ve bundan dolayı yasal olmayabilir şeklinde düşünceler gelebilir. Sadece tor tamamen yasal bir yazılımdır. Asla Tor kullanıldığı için bir mesele ile karşılaşan olmamıştır bugüne dek. Tor’u derhal buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz yada eğer akıllı telefonunuzda bu yazılımı kullanmak isterseniz Tor’un Orbot uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

telefon için tor tarayıcısı tor iyi mi kullanılır tor ne işe yarar tor nedir toru kimler kullanıyor