Telnet Nedir?

Bir bilgisayar terimi olan ‘Telnet’; TCP / IP tipi bir protokoldür. Web ağı bulunan bir makineye başka bir makineden bağlanmak için geliştirilmiştir. Hem bu görevi icra eden programlara, hem de protokole Telnet adı verilir. Irc’de yada web sitenizdeki dosyalara, bu ara birim yardımıyla ulaşırsınız.

Erişmek istediğiniz bilgisayarda bir Telnet programı, ve bir kullanıcı adı var ise, bilgisayara girebilirsiniz. Program her insana açık olarak düzenlenmişse, kullanıcı adı ve gizyazı otomatikman programda açılmaktadır.

İstemci ve sunucu arasındaki bir protokol olan Telnet, güvenli protokoller sınıfında değildir, zira bilgiler şifrelenmemiş olarak gönderilirler. Plain Text ( Düz Metin ) olarak adlandırılan formatta göndermiş olduğu için, mühim bilgilere hepimiz ulaşabilir. Dolayısıyla, yalnız tanıdığınız kişilerle paylaştığınız ağlarda Telnet kullanmak daha doğru olacaktır.

İlk geliştirildiği zamandan bu yana fazlaca değişik yenilikler eklenen Telnet, artık bir çok bilgisayarda işlemciyle beraber gelmekte, dolayısıyla ek olarak yüklenmesine gerek kalmamaktadır.

İlk adımları 1969 senesinde atılmaya başlanan Telnet protokolü, o dönemde hem web kullanıcılarının sayısının azca olması, hem de alternatifinin neredeyse olmaması sebebiyle, devlet düzeyindeki gizli saklı dosyalarda dahi kullanılıyordu. Sadece hemen sonra, web ortamındaki data alışverişine ortak olmak kolaylaştığı, ve Telnet’ten geçen bilgiler şifrelenmediği için, tercih edilmemeye başlandı. Günümüzde ise mecburi durumlar haricinde Telnet tercih edilmemektedir. Yaygın kullanımı ise, BBS ( Bulletin Board Systems ) şeklinde sistemlere web üstünden ulaşımda gerçekleştirilmektedir.

İnternet kontakt kuralları dizisinde yedinci sırada yer edinen Telnet; HTTP, HTTPS, IRC, SMTP şeklinde öteki programlarla beraber, uygulama katmanında yer alır. Bugün, uzak bilgisayar / oturumlara ulaşmaktan fazlaca, bu şeklinde programlara verilen komutları kontrol etmekte ve hataları tespit etmekte kullanılmaktadır.

Telnet programı şu şekilde çalıştırılır;

  • Start – Run menüsü açılır.
  • ‘Komut’ satırına Telnet ile birlikte, bağlanılmak istenen makinenin IP adresi yazılarak ‘Enter’ tuşlanır.
  • Adres doğruysa ekrana komut satırı gelecektir.
  • Kullanıcı adı ve gizyazı girilerek bilgisayara bağlanılmış olunur.
http protokol smtp tcp ip telnet