TC domain için yeni dönem

Türkiye’ye yakışan alan adı” mottosu ile 5 Kasım 2012‘den itibaren (tekrardan) yaşamımıza giren TC uzantısı, üç faz halinde sırasıyla Markalar, Domain Yatırımcıları ve Tüm kullanıcılar için “kayıt edilebilir” olacak.

Peki ICANN tarafınca Türkiye için resmi olarak tahsis edilen .TR uzantısı varken nereden çıktı bu TC alan adı?

Aslına bakarsanız TC uzunca bir süredir buralardaydı.  ICANN tarafına baktığımızda ccTLD sınıflamasında yer edinen ve  Turk ve Caicos adalarına atfen tescile açılmış bu uzantı, 27 Ocak 1997 senesinde AdamsNames adlı bir İngiliz firmasına “tüm işletmenlik hakları ile beraber” devredilmişti.

1 Ağustos 2012‘ye gelindiğinde ise bizim için de büyük bir sürpriz olan: “TC alan adları yeni kayda kapanmış oldu” bildirimini aldık. Sonrasında gelişen süreçte; bir Türk girişimcinin Avrupa’daki ccTLD trendini görüp  Türkiye nezdinde ilinti ifade eden TC’ alan adının yönetim haklarını satın aldığını öğrendik.

Bu süreç öncesi Dünya’nın pek de fazla önemsemediği TC, 5 Kasım 2012 evveliyatına kadar yalnız 20.000 tane kayıtlı alan adı ile 360 milyonluk domain ekosistemi içinde neredeyse kaybolmuş durumdaydı. Bugün ise Türkiye’den yönetilen ve ana trend alan adlarına alternatif olabilecek özellikte bir yapıya bürünen TC, pek oldukca marka yöneticisi için es geçilmesi olanaksız bir statüye kavuşuyor.

TCNET yönetiminin başarı göstermiş saygınlık mimarlığı yardımıyla ilkin Avrupa, peşinden da Dünya ölçeğinde alternatif bir Türk alan adı uzantısı olmasını beklediğimiz TC, hedeflediği itibarın tahsisi adına tabana yayılmak değil, hakkaten web varlığına ehemmiyet veren markaların ve domain yatırımcılarının portföyünde yer almak ve “etken olarak” kullanılmak istiyor.

Yüzde 43’lük pazar oranı ile Türk Alan Adı sektörünün lideri isimtescil.net‘in dirket kayıt yazmanı olduğu TC alan isminde siz de pozisyon almak istiyor ve ön talep fazındaki binlerce boş Jenerik  fırsatlarından yararlanmayı düşünüyorsanız  TC domain kaydı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

alan adı domain tc alan adı nedir tc domain hakkında Türkiye domain uzantısı tc