SSL Sertifikası Nedir?

SSL’, İngilizce’deki ‘Secure Socket Layer’ ifadesinin karşılığıdır. ‘Güvenli, Soket ve Katman’ kelimelerinin karşılığı olsa da işlev olarak daha değişik bir anlama haizdir. Ek olarak ‘Web Server Sertifikası’, ‘Güvenlik Server Sertifikası’ şeklinde de bilinir.

‘SSL’ teknolojisi, kullanıcılar ve e tecim siteleri arasındaki şifrelemeyi elde eden ve standart haline gelmiş bir uygulamadır. Hem istemci kişinin, hem de sitenin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılır. Bilhassa kredi kartı numarası ve güvenlik bilgilerini korur. SSL’i bir katman olarak görürsek, iki uygulama arasından, veriler bu katmanı kullanarak geçer; şifreleme formülleri yardımıyla bu geçiş güvenli hale gelir.

En fazlaca kullanılan Web Explorer ve Firefox şeklinde tarayıcılar SSL’i desteklerler; aynı şekilde web sayfası oluşturan sunucular da SSL uyumludur, dolayısıyla bağlantı sağlandığında informasyon akışı güvenli hale gelir.

SSL’in emek harcama şekli ise anahtarlar üzerindendir. Bunlara ‘Public Key’ ya da ‘ Private Key’ adı verilir. Bu anahtarlar güvenlik göz önünde tutularak durağan(durgun) hale getirilmemiştir; o nedenle hem sunucu hem tarayıcı için çeşitli sertifikalar üretilmiştir, bunlara verilen ad da ‘SSL Sertifikasıdır’.

Girdiğiniz sitenin, mesela bir alışveriş sitesinin SSL uyumlu ve güvenli olup olmadığını anlamanın bir yolu, adres çubuğuna bakmaktır. Eğer ufak sarı ve asma kilit şeklinde bir işaret var ise, ve adres ‘http’ yerine ‘https’ ile başlıyorsa, güvenli bir sitede olduğunuzu anlayabilirsiniz. Ya da, yeşil yada mavi bir adres çubuğu görüyorsanız, gene güvende olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Son olarak, piyasada SSL sertifikası elde eden pek fazlaca marka bulunmaktadır. Dünya genelinde tanınırlığa haiz bazı sertifika sağlayıcıları; VeriSign,  Comodo, Geotrust, ve RapidSSL şeklindedir.

İsimtescil yardımıyla sitenize dünya genelinde isim yapmış SSL Sertifikalarından temin edebilirsiniz.

comodo güvenlik https rapidssl ssl verisign versign