SSH Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

SSH, Secure Shell açılımının kısaltması olarak kullanılan TELNET ve RLOGİN’e benzer bir uzak sunucu bağlantı prokolüdür. Bu protokolü kullanabilmek için ufak boyutlu bir DOS yazılımına gerekseme duyulmaktadır.  Bu yazılımın adı Putty’dir. Bunu öteki yazılarımızda kullanımını ve komutlarını sizlerle paylaşacağız.

Bilhassa bildiğiniz şeklinde Reseller (Bayi Hosting) müşterileri sunucularına bağlanabilmek için uzaktan yönetim programları kullanırlar. Herhangi bir yönetim işleminde bu uygulamalarla hostinglerine bağlanır ve lüzumlu komutlar ile sunucularını yönetebilirler. Herhangi bir saldırıda nerede olursanız olun sunucularınıza ulaşmak zorunda kalacaksınızdır. SSH uygulaması da bu anlamda sizlere oldukça destek oluyor ve hakkaten oldukça kısa ve akılda kalıcı komutlar ile sunucunuz da istediğiniz yönetimi yapabilmenizi sağlıyor.

SSH ile uzaktaki sunucunuza bağlanabilmeniz için ilkin kimlik kanıtlaması için kullanılan açık anahtarlı şifreyi girmeniz gerekmektedir. Eğer uygulama içinde kullanıcı adı ve şifreyi doğru girmeyi başarırsanız yönetim yetkisine haiz olmuş olursunuz ve program sunucunuzu yönetmek için bir DOS ekranı açar ve gireceğiniz komutlar doğrultusunda işlem yapar. SSH, TCP portlarında göç eder ve X11 ile bağlantı sağlar. Bununla beraber SSH tüneli ile sunucularınıza güvenlik duvarı yardımıyla devamlı olarak güvenli bir bağlantı yapmanızı sağlar.

SSH Iyi mi Kullanılır?

SSH ne yaptığınızı bildiğiniz sürece kolay ve kullanışlı bir programdır. Sadece eğer ilk kez kullanıyorsunuz sunucunuzda istenmedik sonuçlar doğrulmaması amacı ile kullanmadan ilkin informasyon edinmeniz ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. SSH kullanımında yazacağınız komutlar oldukça önemlidir. Minimum 2-3 yerden denetim etmeden herhangi bir komut yazmayın. Güvenli siteleri takip edin bu mevzuda. Süratli bir yazılımdır herhangi bir giriş problemi olduğunda hosting sahibinizle bunu görüşebilirsiniz. Putty malum bir program olduğundan dolayı sorunları ve hatalarının çözümlerini internette bir oldukça kaynakta bulmanız da kolay olacaktır . Putty’i  indirebilirsiniz.

putty komutları putty iyi mi kullanılır putty nedir ssh ne işe yarar ssh nedir ssh uygulaması