SERP Nedir ?

SERP ( Search Engine Results Page), arama motoru netice sayfası anlamına gelir. Google’da herhangi bir kelimeyi arattığınızda karşınıza gelen sayfaya verilen isimdir.

Bu yazımızda SERP Nedir ?, SERP’in önemi nedir, SERP Ne işe yarar ? şeklinde sorulara yanıt bulmaya çalışacağız. SERP bir oldukca mevzuda önemlidir. SEO uzmanlarınında, Adwords uzmanlarınında ilk bilmesi ihtiyaç duyulan mühim konulardan bir tanesi SERP’dür. Her ne kadar piyasada SEO üstüne çalışılma yapılsa, bu mevzu üstüne ticaretler dönse ve bir oldukca bilgilendirme mevzusu bulabilseniz de Seo yapabilmeniz için ilk olarak SERP bilginizin olması gerekiyor. SERP optimizasyonu yapmadan bir  site üstünde SEO tarzında bir çalışılma yapılması tamamen hata olacaktır.

 

SERP OPTİMİZASYONU NASIL YAPILIR ?

Yukarıdaki görselde göreceğiniz şeklinde Google’a mesela “İsimtescil” yazdığınızda karşınıza gelen sayfa arama motoru netice sayfası olarak adlandırılır. Bu sıralamalar içinde en yukarıda çıkmak için uygulanması ihtiyaç duyulan yöntemlerin tamamına da SEO denir. SEO vakit ve kalite isteyen bir işlem olması gerekse de sitenizin yukarı sıralarda çıkması için öncelikli olarak sitenizin SERP optimizasyonunu yapmanız gerekmektedir.

 

Peki SERP Optimizasyonu İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir ?

-Yazının Başlığı

Bu sıralamalarda çıkmanın en mühim yolu başlığın uyumlu olmasıdır. Başlığınız aranan kelimeye ne kadar yakın olursa o denli öne çıkmanız artacaktır. Bundan dolayı yazacağınız mevzularda ilk dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan mevzu iyi mi aranacağını düşünüyorsanız başlığı o şekilde yapmalısınız. Sadece hem de başlığınız 70 karakteri geçmemelidir. Google tarafınca 70+ kelimedeki başlıklar SPAM şeklinde durabilir. Esasen sizde başlık yazarken kısa başlıklar yazmaya çalışmalısınız.

-Kalıcı Bağlantı Ayarları

Örnek üstünden anlatmamız gerekirse WordPress ilk kurduğunuzda ve bir yazı girdiğinizde site adresiniz “www.siteadresiniz.com/?p=2312” şeklinde olur. Sadece bunun yerine kalıcı bağlantı ayarlarını yapın. Bu sayede “www.siteadresiniz.com/kategori/yazibasligi.html” şeklinde olduğunda yazı başlığı ve dolayısıyla kullanıcının aramış olduğu kelime Url’de de geçmiş olacaktır. Buda hakikaten SERP açısından mühim bir yere haizdir.

Ek olarak mühim bir mevzuda domain adresinizdir. Mesela “seo nedir” diye bir yazınız var kalıcı bağlantı ayarları ve başlığınız SERP açısından optimize edilmiş durumda. Bu durumda domain içinde seo kelimesinin geçmesi sizi bir adım öne geçirecektir.

SERP SERP ile sıralama arttırmak SERP ne işe yarar SERP Nedir ? SERP şekilleri