SEO Terimleri Sözlüğü

SEO kısaca Arama Motoru Optimizasyonu’nu internet sayfaları ile ilgili neredeyse hepimiz duymuştur. Seo başta Google olmak suretiyle sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla meydana getirilen çalışmaların bütününe verilen addır. Seo Nedir ve WordPress için Seo ile ilgili yazılarımızı bağlantılardan takip edebilirsiniz. Biz bu yazımızda bazı SEO terimlerinden ve bunların ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz.

On Page SEO: Adından da anlaşılacağı suretiyle sitenin kendi içinde meydana getirilen çalışmalarının bütününe verilen isimdir. On page Seo’da; anahtar kelimeler, site başlığı, site açıklaması, içerikler ve yazı içlerinden verilen linklemeler yapılır.

Off Page SEO: Site harici meydana getirilen optimizayon çalışmalarının tümüne verilen addır. Burada arama motorlarında mevcud öteki sitelerden kendi sitenize yaptığınız çalışmalardan bahsedebiliriz. Mesela öteki sitelerden aldığınız tanıtım yazıları, bağlantılar vs.. Off Page Seo’ya girer.

Pagerank: Kısaltılmış hali PR dir. Pagerank ile ilgili detaylı yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Backlink: Sitenizin anasayfasına yada herhangi bir kategorisine, yazısına verilen her bağlantı Google tarafınca backlink olarak algılanmaktadır.

Hacklink: İllegal yöntemler yardımıyla sitelere sağlanan bağlantılara denir. Uygulanması kesinlikle tavsiye edilmez.

Meta Title: Sitenizin başlığına verilen isimdir.

Meta Tag: Sitede gözükmeyen “ ” kodları arasına yazılan site ilgili her türlü bilginin verilebileceği bölümdür.

Meta Description: Siteniz ile ilgili açıklamanın yazıldığı yerdir.

Google Bomb: Meydana getirilen yanlış SEO çalışmalarının Google tarafınca anlaşılması ve bunun üstüne siteye verilen bir nevi cezaya denir. Sitenizi bu duruma düşürmemek için aşırı sayıda bağlantı alımlarından kaçınmalısınız.

Google Sandbox: Gene yanlış SEO emekleri sonucunda Google’ın sitelere verdiği cezadır. Tesiri Google Bomb’a oranla daha uzun süre olabilmektedir. Bu süre zarfında siteniz tüm anahtar kelimelerinde sıralamadan düşebilir ve bağlantı silinmeleri yaşanabilir.

DMOZ: SEO için mühim bir dizin sitesidir. Google tarafınca ehemmiyet verilen bir sitedir, bu dizine ekli olan siteler Google tarafınca kaliteli site olarak algılandığı için, birçok webmaster sitesini DMOZ dizinlerine eklemeye çalışır.

Google Dance: Google dalgalanması olarak adlandırılabilir. Google’ın belirli dönemlerde sıralama sistemini değiştirmesi bazı sitelerin sıralamalarını etkileyebilir. Bu pozitif yada negatif tesir olarak sitenize yansıyabilir. Bu zamanda arama motorunda oluşan dalgalanmalara verilen addır.

google bomb nedir google dalgalanması google sandbox nedir off page seo nedir on page seo nedir site içi ve site dışı seo