Seo Nedir?

Seo Nedir?

“Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan SEO; Türkçe karşılığı ile “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir.

Seo Niçin Uygulanmalı?

Her gün birbiri ardına oluşturulan web siteleri içinde belirgin bir yere haiz olmak, arama motorlarında üst sıralara yükselmek için, SEO neredeyse yapılması mecburi bir işlem olmuştur. Optimizasyonu yapılmayan site, oldukça yeni bir site ise, arama motorlarında üst sıralara yükselmesi zor bir ihtimaldir. Günümüzde meydana getirilen Seo uygulamaları genel anlamda Google arama motoruna yöneliktir. Bunun sebebi web kullanıcılarının büyük bir kısmının Google arama motorunu kullanımı ve ziyaretçilerin Google üstünden sitelere girmesidir. Google’da kelime olarak üst sıralar çıkan bir site Yahoo ve Bing benzer biçimde öteki arama motorlarında da üst sıralarda çıkacaktır.

Siteme Seo uygulamazsam ne olur?

Sitenize seo uygulaması yapmazsanız istediğiniz ziyaretçi potansiyeline ulaşamazsınız, bu da gelir elde etmeye çalıştığınız modeli naturel olarak etkisinde bırakır. Örnek vermek gerekirse saat satışı meydana getiren bir işletmeniz var ve web üstünde dükkan açarak daha geniş kitlelere hitap etmek istiyorsunuz. Siteyi açtınız ve ürünlerinizi sitenize eklediniz. Fakat “saat” aramasında siteniz yeni olduğundan üst sayfalarda yer alamayacaktır. Bu da sitenize ziyaretçi gelmemesi ve satış yapamamanız anlamına gelir. Kısaca siteyi boşuna açmış ve vakit yitirmiş olmuş olursunuz. Şunu unutmamak gerekir ki, Google benzer biçimde arama  motorlarında arama meydana getiren bir web kullanıcısı ilk olarak sıralamada çıkan 1. 2. ve 3. sitelere yönelir. Onun haricinde kalan siteler pastadan oldukça azca bir hisse alıp, minik ziyaretçi kitlesiyle yetinirler.

Arama motorlarından büyük dilimi almak için ve ilk etapta ilk sayfada yer edinmek için sitenize uzman kişilerce SEO uygulamaları yaptırmalısınız. Sektörün gelişmesinden dolayı son zamanlarda birçok Seo’cu oldukça kısa sürede, siteleri kelimelerinde ilk sayfalara hatta ilk sıraya getirmeye vaat etmektedir. Kısa sürede uygulanan bu işlemler kısa vadede siteleri üst sıralara taşıyabilir, fakat bir süre sonrasında site Google arama motorları tarafınca spam olarak algılanabilir ve siteniz yarardan oldukça zarar görebilir. O yüzden sitenizin Seo uygulamalarını işinin ehli kurumsal firmalara ve kişilere yaptırmanızı öneriyoruz.

google da üst sırada çıkmak seo seo nedir seo uygulamaları site optimizasyonu