Responsive Tasarım Nedir ?

Responsive Tasarım, duyarlı tasarım anlamına gelir ve tablet, mobil, bilgisayar şeklinde değişik piksellerdeki ekran boyutlarında aynı görseli yakalamak için meydana getirilen tasarım türüdür. Eski tasarımlarda karşılaşılan en büyük problemlerinden kabul edilen uyumluluk problemi kişilerin masaüstünde güzel görünen tasarımların telefona yada tablete geçtiğinde ekranın fazlaca minik olması, yazılarının kullanıcı tarafınca okunamaması problemi Responsive tasarımlar ile tamamen ortadan kaldırıldı.

Bilhassa son yıllarda fazlaca süratli olarak artan akıllı telefon teknolojisininde bununla beraber gerektirdiği uyumlu temalar bu günlerde tasarımcılar ve Webmasterlar için büyük ehemmiyet taşıyor.

Tabletler için ekran boyutu 960 px
Dikey tutulan telefonlar için ekran boyutu 479 px
Yatay tutulan telefonlar için ekran boyutu 768 px’dir.

Bundan dolayı mesela bilgisayar için yazılan bir site de fontlar, menülerin boyutları, menülerin açılış şekilleri, reklam yerleşimleri kısaca bir sitede dikkatinizi çeken ne var ise bilgisayar pikselleri için uyumlu yapılır. Eğer kullanıcı dikey bir telefon ile siteye girdiğinde o fontlar, menüler, reklamlar 479 px’e indirilmeye çalışılacak ve bu da kullananların yazıları görememesini, menüleri kolayca kullanamamasına niçin olur. Kullanıcılar yazıyı okuyabilmek için onlarca kere yakınlaştırması gerekmektedir. Buda hem kullanıcı için zahmetli hemde sitenin genel görünüşü için negatif bir durumdur.

Bunu farkeden tasarımcılar ve Webmaster’lar uyumlu temalar geliştirmeye, satın almaya yöneldi. Şuanda bir temada aranan en büyük özelliklerden bir tanesi oldu diyebiliriz. Bunu ilk gördüğümüz sitelerden bir tanesi de Feysbuk. Daha bir iki yıl öncesine kadar m.feysbuk.com kullanıcılara ücretsizdi ve telefon ile girdiğinizde tamamen değişik bir site ile karşı karşıya kalıyordunuz. Oldukca informasyon sahibi olmayan dostlar için bu informasyon yeterince hatırlatıcı olur diye ümit ediyorum.

responsive ne demek responsive tasarım ne işe yarar Responsive Tasarım Nedir responsive tasarım mühim mi