Raid Nedir?

İngilizce’deki ‘Redundant Array of Inexpensive Disks’ ( Maliyetsiz Disklerin Artık Dizisi ) olarak, ya da ‘Redundant Array of Independent Disks’ ( Bağımsız Disklerin Artık Dizisi ) ifadelerinin kısaltılmış halidir.

İlk olarak 1978 senesinde, bilim insanı Norman Ken Ouchi tarafınca, ‘Başarısız hafıza ünitesindeki detayları kurtarmak için hazırlanan bir sistem’ şeklinde bir alan tanımlandı. Hemen sonra, 1987 senesinde, Amerikalı bilim adamları, RAID teknolojisini, ve içindeki beş seviyeyi tanımladı.

RAID bir veri depolama tasarısıdır. Diskler arasındaki veri kopyalama ve paylaşma için birden fazla durağan(durgun) disk kullanılması anlamına gelir. Durağan(durgun) disk performansı artar, ve veriler eş zamanlı yedeklenmiş olur. Ek olarak verilerin bütünlüğü bozulmaz, ve toplam disk kapasitesi artar. Bilgisayarın işlemcisi bir oldukca durağan(durgun) disk yerine tek bir tane görür, şu sebeple RAID yardımıyla diskler birleştirilir.

RAID uygulaması, hususi olarak tasarlanan donanım ya da yazılım programları ile gerçekleştirilir. Bu ikisinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş RAID programları da mevcuttur.

RAID kullanırken, bir önbellek desteği almak doğru olacaktır; bilgisayarın sisteminin çökmesi durumunda, önbellek daha önceki bir noktaya geri dönmeyi sağlar.

RAID bununla beraber, sistemin arıza yapması durumunda, evvelinde yüklü olan detayları hızla tekrardan yükleme özelliğine haizdir. Ticari amaçlı kullanılan programlarda, kazancın büyümesini önlediği için, bu büyük bir avantajdır. Kişisel kullanımlarda ise, tekrardan yüklemenin sebep olacağı süre kaybını engellediği, ve disklerin zarar görmesine engel olduğundan, avantajlı bir programdır.

Sistem arızalarının dışındaki bir etken sebebiyle veriler kaybolduysa, RAID bu verileri geri getirme yetisine haiz değildir. Bilgisayarın virüse karşı korunmasına, ya da başka herhangi bir yıkımdan etkilenmesine destek olması imkansız. Ek olarak, bir tek veri depolama ve yedekleme amacıyla kullanılır; bilgisayara yüklenen öteki programların performansını arttırmada etkili değildir. Yeni bir sisteme geçiliyorsa, RAID ‘i de yeni sisteme bağlamak mümkün olmayabilir; şu sebeple RAID dizilimi tüm denetim birimleriyle uyumlu değildir. Dolayısıyla, sistemle birlikte denetim birimi de geçirmek gerekmektedir.

hafıza disk raid veri