Ping Servisleri

Web sitenizde yazdığınız içerikler sitenizde anında gözükebilir, fakat arama motorları tarafınca yazdığınız içeriklerin, botlar tarafınca ziyaret edilip kayıt edilmesi vakit alıyor olabilir. Burada gereksinim duyacağınız tek şey ping servisleridir.

Eğer ki sitenizdeki içerikler geç indexleniyorsa, sitenizi takip eden ve yazılarınızı kopyalayıp başka sitelerde gösteren içerik hırsızları tarafınca yazılarınız alınıp başka sitelerde yayınlanabilir ve yayınlandığı sitede daha süratli index alabilir. Bu da anlamına gelir ki vakit ayırıp yazdığınız yazı sizin siteniz için örneksiz olmaktan çıkmıştır. Bu problemlerle daha fazlaca yeni siteler karşılamaktadır. Eski ve köklü siteler arama motorları tarafınca devamlı ziyaret edilmiş olduğu için ping servislerine gereksinim duymayabilirler. Fazlaca fazla sayıda ping servisinin kullanılması tavsiye edilmese de eğer yazdığınız yazılar fazlaca geç index alıyorsa aşağıda vereceğimiz ping servisleri listesinden istediklerinizi kullanabilir ve içeriklerinizin daha kısa sürede indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

Ping servislerini tanımlamak gerekirse büyük data depoları bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu servisler arama motorları tarafınca devamlı ziyaret edilmiş olduğu için, yazdığımız içinde ne olduğu bu servislerden herhangi birine göndermemiz otomatikman oradaki botunda sitemizi ziyaret etmesini ve yazdığımız içeriğin en kısa sürede arama motorlarına kayıt edilmesini sağlar.

Ek olarak WordPress altyapısı kullanan site sahipleri, Admin panellerinden “Ayarlara” daha sonrada “Yazma” sekmesine girerek daha süratli index için yeni ping servislerini alt alta yazarak kayıt edebilir ve her yazdıkları içeriğin bu sitelere gönderilmesini otomatikman sağlayabilirler. Aşağıda işinize yarayabilecek ping servislerinden örnekler vereceğiz, otomatik ping programınız yoksa buradaki servisleri denetim ederek bazıları vasıtası ile manuel işlemde yapabilirsiniz.

http://rpc.pingomatic.com/

http://blo.gs/ping.php

http://rpc.weblogs.com/RPC2

http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php

http://feedburner.google.com/fb/a/ping

http://bitacoras.com/agregador/enviar

Yukarıdaki listeyi wordpress yada ping programları için kullanabilirsiniz. Ek olarak;

Pingomatic.com

Pingil.com

Autopinger.com

Vb… sitelere girerek manuel olarak, yazmış bulunduğunu içeriğin url adresini ilgili bölümlere yazarak birden fazla ping servisine yazınızı gönderip süratli index almasını sağlayabilirsiniz.

index ping pingleme servis wordpress