Ping Nedir ?

Ping, 1983 senesinde Mike Muus tarafınca yazılan bir program olup, bilgisayarınızdan çıkan bir verinin karşıdaki sunucuya iletilme süresini gösterir.

Ping Nedir? Ne İşe Yarar? Iyi mi Ölçebiliriz ?

Günlük yaşamdan örnek verirsek daha kolay kavranacaktır. Mesela silahlı online bir oyun oynuyorsunuz ve ateş ettiğinizde silahınızdan çıkan mermi bir veri haline dönüştürülüp sunucuya iletilir. Bu iletilme süresi ping olarak adlandırılır. Kısaca eğer Ping süreniz 50ms ise bu mermi 50 milisaniye sonrasında ateş ettiğiniz yerde olacak anlamına gelmektedir. Sadece bu süre artarsa ateş ettiğiniz adam yada canlı mesela Ping’iniz 150ms’e çıktığında 150 milisaniye sonrasında demek olacaktır ve buda ıskalamanıza sebep olacaktır.

Ping sürenizi, Download ve Upload hızınızı hız kontrol sitelerinden denetim edebilirsiniz. Örnek olarak kontrol etmek için buraya basabilirsiniz.

Bahsettiğimiz sunucular size ne kadar uzak ise Ping sürenizde o denli fazla olacaktır. Türkiyedeki sunuculara 40-50 ms ile bağlanırken başka bir ülkedeki sunucu için bu süre 90ms-150ms şeklinde bir ihtimal daha çok seviyelere çıkmaktadır. Hem de ping süreniz bağlantı tipinizle de alakası vardır. Adsl, Fiber, 3G şeklinde değişik bağlantı türlerinde aynı sunuculara değişik ping süreleri ile veri yollayabilirsiniz. Bunların içinde kablosuz gittiği için 3G en fazla ping süresi yaratan bağlantı türüdür. En iyisi ile fiberoptik bağlantılardır.

Değişik DNS yada VPN programlarından bağlanmanız sizin zararınıza olacaktır. Bu biçim programlarda genel anlamda öteki ülkelere bağlanacağından dolayı ping sürenizi arttıracaktır. Hem de kablolu web bağlantıları da Ping sürenizin azca olmasını sağlar. Sadece doğal olarak ki burada değişik detaylarda mühim olacaktır. Bilhassa online oyun dünyasının devamlı geliştiği ve her gün yeni online oyunların piyasaya çıkmış olduğu bu zamanda kullanıcılar için Ping fazlaca mühim bir mevzudur. Oynadığınız oyunları gecikmeli oynamak sizin için sorun yaratabilir. Bir tek oyun değil görüntülü yada sesli konuşmalarınızda da oyunda olmasıyla birlikte farkedilir olmasa da bu gecikmeyi yaşayabilirsiniz.

ping iyi mi ölçülür ping ne işe yarar ping niçin önemlidir ping nedir ping süresi nedir ping süresinin önemi