Nokia 5G İçin Test Aşamasına Başladı

Her ne kadar devletimizde 4G uyumlu telefonlar satılmaya başlansa bile 4G teknolojisinin şuan için kullanılabilir olmadığını çoğumuz biliyoruz. Dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisi olan 4G Türkiye’ye gelmeden, Cenup Kore ve Japonya’dan sonrasında dünyaca meşhur Nokia markası da 5G teknolojisi için çalışmalara başladı. 

2013 yılının Eylül ayında Nokia’nın büyük bir bölümünü Microsoft şirketi kendi bünyesine aldığını biliyoruz. Sadece Nokia’yı bu sefer gündeme getiren Siemens ile ortak kullandıkları ağ birimindeki büyük yenilik. Finlandiya’nın Oulu şehrinde Nokia’nın 5G kontrol çalışmalarına gelecek yıl emek vermeyi başlamış olacağı haberi şimdiden büyük bir coşku ve merak uyandırıyor. Öncelikli olarak Finlandiya’da bir 5G veri aktarımı kontrol ağı oluşturmak hedefleniyor. Kullanılabilir hale getirilmesinin 2015 Yılı olduğu tahmin ediliyor. 2015 Senesinde gelebileceği söylenilen bu 5G teknolojisi kullanıcıya 20 milisaniyede 500Mbps aşan veri hızları sunacak.

5G Teknolojisi ile neler yapılabilir?

5G internette daha süratli dolaşabilmek daha doğrusu kişisel kullanımlarınız için asla ihtiyacınız olmayacağınız bir teknoloji. Yeni gelişen teknolojilerden olan 4K Ultra Hd çözünürlükteki videoları internete yüklemek ve indirmek için kafi hızlara haiz olmak için 5G teknolojisi ihtiyacınız var.

Kolay düzeyde genel bir tespit yaparsak;

  • 2010 Yılının Başlarında Oslo ile Stockholm’de 4G kullanıma başlanıldı.
  • Samsun Türkiye Genel Müdürü 4G’nin 2015 Senesinde Türkiye’ye geleceğini Söylemiş oldu.
  • Nokia Dünya’ya 2015 senesinde 5G teknolojisini getireceğini duyuruyor.
  • Türkiye’ye 5G teknolojisinin gelişi 2020 olarak gözüküyor.

Netice olarak teknolojiler gelişiyor, veri aktarım hızları artıyor sadece Türkiye gelişen teknolojilerden hep 5 yıl sonrasında tanışıyor.

5g çıkış zamanı 5g nedir 5g teknolojisi 5g Türkiyeye ne süre gelir nokia 5g testleri