Nesne Yönelimli Programlama Nedir ?

Nesne Yönelimli Programlama (Object Oriented Programming/OOP) , programlama mevzusunda çığır açan, uzman-acemi tüm programcıların işini kolaylaştıran bir teknolojidir.
Bilhassa bu işle uğraşanların yakından bilmiş olduğu şeklinde Nesneye Yönelik Programlama düzgüsel bir işlemi oldukça daha süratli ve kolay bir halde yapmanızı sağlamaktadır. Daha ustalaşmış bir dil ile kodlarınızı sınıflar içine yazıyorsunuz ve sınıflardan türeyen nesneler üstünden kodlarınızı çağırıyorsanız Nesne Yönelimli Programlama yapıyorsunuz anlamına geliyor. Nesneye Yönelik Programlama, bir oldukça yazılım dersinde öncelikle anlatılan teknolojilerden bir tanesidir. Şu sebeple Nesneye Yönelik Programlama’nın temelini oturtmak sizi oldukça fazla yükten kurtaracaktır. Nesneye Yönelik Programlama’nın 3 ana prensibi vardır. Bunlar Encapsulation, Polymorphism, Inheritance’dır.
Encapsulation Nedir ?
Encapsulation türkçe Kapsülleme anlamına gelmektedir. Bu ilke nesne hakkında data ve yapılacak işlemlerini ortaya koyar. Herhangi bir nesne düşünelim mesela şemsiye; şemsiyenin rengi, boyutu ve mesela açılması şeklinde özelliklerin tamamı Encapsulation prensibinde ortaya koyulur.
Inheritance Nedir ?
Inheritance türkçe kalıtım anlamına geliyor. Kalıtım prensibi nesnelerin bir nesne oluşturulmasını ortaya koyar. Birazcık ilkin ki şemsiye örneği üstünden devam edersek. Şemsiye için bir sopa, demir vs. gerekiyor bunun şeklinde nesnelerden oluşan nesneleri ortaya koyar.

Polymorphism Nedir ?
Polymorphism türkçe oldukça biçimlilik anlamına gelmektedir. Oldukca biçimlilik prensibi bir işlemin yada metodun bir oldukça nesne tarafınca kullanılabilmesi anlamına geliyor. Doğrusu mesela bir arabayı düşünürsek ayna ve tekerlek değişik iki nesnedir. Dönme işlemi ikisi içinde geçerli olarak kullanılabilir.

Nesneye Yönelik Programlama, programcıların o dağınık ve anlaşılmaz yapılarını tamamen ortadan kaldırıyor diyebiliriz. Bu teknoloji sizlere yapacağınız işin parçalara ayırıp organize bir halde hareket etmenizi sağlar. Doğrusu bir otomobil yapacaksanız, tekerlek, ayna, iskelet, direksiyon, pedal vs. her şeyi ayrı ayrı yapmış olup bir tüm haline getirmenizi sağlıyor. Bu sayede siz tekerlekteki problemi ararken ayna, direksiyona vs. boşuna bakmamış bunların kodlarını incelemekten kurtulmuş oluyorsunuz. Bununla birlikte eğer yeni bir şey eklemek isterken de gene sizleri istediğiniz yere götürüyor. Ne kadar parçalayabilirim derseniz bu size kalmış. Bununla birlikte OOP( Object Oriented Programming) yardımıyla kodlarınız sizin dışınızda gören kişiler tarafınca da kolayca algılanabilir hale gelmektedir.

nesneye yönelik programlama nesneye yönelik programlama nedir nesneye yönelik programlama prensipleri object oriented nedir object oriented programming nedir