Mail Protokolleri

Mail hizmetlerinde üç tane servis kullanılır bunlar; smtp, pop3 ve imap’dır. Bunların özetlemek gerekirse anlamlarını, kullanım alanlarını ve portlarını sizlerle paylaşacağız.

1.)Smtp Nedir ?

Smtp, Simple Mail Aktarma Protocol cümlesinin kısaltılmış halidir. Mail gönderme işini üstüne alan bu protokol sunucu ile client arasındaki kontakt belirler. Özetlemek gerekirse anlatmamız gerekirse bir şahıs mail göndermek istediğinde bilgisayarı ilk olarak SMTP sunucusuna bağlanıyor, kullanıcı adı-şifre benzer biçimde güvenlik önlemleri başarıyla tamamlandıktan sonrasında sunucu bu isteğe onay verir ve maili öteki sunucuya ileterek bağlantıyı bitirir. SMTP servisini, Outlook, Kmail, Eudora benzer biçimde yazılımlara senkronize ederek bu yazılımlar üstünden de mail gönderimini gerçekleştirebilirsiniz. SMTP 25 ve 587 portlarında iş yapmaktadır.

 

2.)Pop3 Nedir ?
Pop3, Post Office Protocol 3 cümlesinin kısaltılmış halidir. Smtp protokolünün tam tersine mail alım işini üstlenmiştir. TCP/IP bağlantısı üstünden gerçekleşir ve durağan(durgun) portu 110’dur. Gene outlook benzer biçimde programlar ile senkronize edebilir ve SMTP, pop3 ile tüm mail alım-gönderim işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Periyodik sürelerle kendini günceller ve mail ulaştığında sizin sunucunuza bunu iletir.

 

3.)IMAP Nedir ?

Imap, Web Message Access Protocol cümlesinin kısaltılmış halidir. Bir e-mail kontakt protokolüdür. Mantık olarak pop3 ile aynı mantıkda iş yapmaktadır fakat Imap’ın değişik olarak sunucu ile senkronizasyon özelliği vardır. Bu protokol durağan(durgun) 143 portunu kullanır. Senkronize olması yardımıyla bir maili sildiğinizde sunucudanda silmiş olmuş olursunuz. Aradaki farkı en rahat şu şekilde anlatabiliriz bir mail sunucunuz var 10 tane mail geldi sonrasında outlook benzer biçimde bir yazılıma pop3 ile bağlantı kurarsanız bundan ilkin gelen maillerin tamamını istemciye alabilirsiniz. Sadece IMAP ile geçmiş maillerin yalnız başlıklarını alabilirsiniz.

 

imap nedir Mail Protokolleri nedir Mail Protokolleri nedir Mail Protokolleri portları pop3 nedir smtp nedir