Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde hazır programlar yardımıyla kolay logolar yapılabilmektedir. Fakat ustalaşmış ve marka olabilecek bir logonunda ustalaşmış bir tasarımcının gözü ile yapılması gerekmektedir. Bu yazımızda logo yapımına yeni başlayanlar ve kendisini bu sektörde geliştirmek isteyenler için logo tasarımında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir ekip püf noktalarına değineceğiz.

Logonun Mütevazı Olması: Gün içinde karşımıza birçok firmanın onlarca logosu gelmektedir. Bunlara otomobil logoları, işyerleri ve firmaların logoları, web sitelerin sitelerinin logoları başta olmak suretiyle örnekler verilebilir. Peki bu logolardan kaçı aklınızdadır. Büyük firmaların logolarına bakmış olduğunuzda ilk bakışta sadelik gözünüze çarpar. Kısacası logo tasarımında karmaşıklıktan kaçınmalı, sadeliğe itina göstermelisiniz.

Logo Boyutları: Logoyu sizden istene boyutlarda tasarlamanız gerekir. Oranlarda yaptığınız oldukca ufak kaydırmalar, logoyu alan şirket yada kişi tarafınca kabul görmeyebilir. Ek olarak logonun nerede kullanılacağı ehemmiyet teşkil etmektedir. Eski zamanlarda boyutlardaki ufak hatalar giderilmesi zor olabilse de, günümüzde vektörel olarak tasarlanan logolar bu problemi ortadan kaldırıyor diyebiliriz.

Doğru Renk Kullanımı: Meydana getirilen araştırmalar akılda kalıcı olan logolarda renk kullanımı %80 oranında bir yada iki renkten oluşmaktadır. 3 tane renk sayısı başarıya ulaşmış logoların oldukca azında görülmüştür. Sizde logo tasarımınızda maksimum 3 renk kullanmalı, birçok değişik renk kullanmaktan kaçınmalısınız.

Yazı Stili Seçimi: Logoda kullanacağınız yazı tipi ne olursa olsun kolay okunabilir ve okunduğunda anlaşılabilir olmalıdır. Değişik yazı fontları kullanıp logonuzun dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz, fakat seçtiğiniz bu fontun okunması zor ise bu logoyu başarısız kılacaktır.

Logonun Ergonomik, Kullanılabilir ve Uydurabilir Olması: Logonuzun ergonomik, kullanılabilir ve uydurulabilir olması demek her ortama uygun olması anlamına gelir. Azca renk kullanımının karışıklığı ve başarıyı sağladığını belirtmiştik, kullanılan azca renkler hem de baskı maliyetlerini büyük seviyede azaltacaktır.

Logo Özgünlüğü: Tasarladığınız logoda bazı şeylerden ne olursa olsun esinlenebilirsiniz, fakat kesinlikle benzersiz olması için çaba göstermelisiniz. Esasen logonun amacı da temsili olduğu firmayı, ürünü vb… tam anlamıyla belirtmektir. Mesela Mcdonalds, Burger King, Wendy’s vb… fast food şirketleri logolarında sarı-kırmızı renklerini barındırmaktadır. Fakat bu logoların benzer bulunduğunu göstermez, bu firmaların logolarına bakmış olduğunuzda renk kullanımlarında benzerlikler bulunduğunu görebilirsiniz fakat tamamen emsalsiz bir tasarımla karşı karşıya gelirsiniz.

Kullanıldığı Alanı Yansıtması: Logo firmanın, kişinin yada ürünün kimliğini yansıtmalıdır. Logoya bakılmış olduğu süre ne iş yapıldığı ile ilgili data verebilmesi önemlidir.

 

şirket logoları iyi mi yapılmalı logoda kaç renk kullanılmalı logoda sadelik önemlimidir logonun özgünlüğü