Linkwheel Nedir ve Nasıl Yapılır?

Linkwheel Nedir?

Linkwheel, Türkçe manası “bağlantı döngüsü” olan bir seo terimidir. Wheel sözcüğü Türkçe’de tekerlek anlamına gelmektedir. Şu demek oluyor ki bunu sitelerinizin çevresinde oluşturduğunuz tekerleğe benzetebilirsiniz. Linkwheel’in amacı; paravan bloglar açarak bu bloglardan ana sitenize bağlantı oluşturmanızdır. Bu şekilde anahtar kelimelerinizde Google sıralamsında daha yüksek bölgelere gelebilirsiniz. Şu demek oluyor ki başka sitelerden ücretli olarak tanıtım yazıları, bağlantılar almak yerine kendi bağlantı döngünüzü paravan bloglarınız vasıtası ile oluşturabilirsiniz.

Linkwheel Iyi mi Yapılır?

Linkwheel çalışmasının her çalışmada olduğu şeklinde bir ekip kuralları vardır. Bağlantı döngüsü oluşturacağım, sitemi anahtar kelimelerde en üst sıralara taşıyacağım umudu ile çıkıp sitenizi Google filtresine sokabilirsiniz. Linkwheel yapacağınız siteniz ilk olarak emsalsiz ve kıymet verdiğiniz bir site olmalı ki, yapacağınız çalışmaya ve harcadığınız zamana değsin. Linkwheel emek vermesi çoğu zaman bloglar ile yapılır, fakat bu emek vermeyi sitenize backlink sağlayabilecek bir fazlaca değişik şekilde yapabilirsiniz.

Açacağınız bloglar için Blogger, WordPress, Blog.com ve benzeri isim yapmış blog hizmetlerini kullanabilirsiniz. Burada seçeceğiniz blog adresi ne olursa olsun sitenizin içinde ne olduğu ile uyumlu olsun. Mesela eğitim ile ilgili bir siteniz var ise açacağınız paravan bloglarınızda eğitim ile ilgili bloglar olsun. Paravan bloglarınıza kesinlikle emsalsiz içerikler girmelisiniz ve Google’ın gözünde kaliteli bir blog imajı oluşturmalısınız ve bir süre süresince sitenize bağlantı vermeden içerik girmeye devam etmelisiniz. Sonrasında belirli aralıklara ana sitenize bağlantı vermeye başlayabilirsiniz. Linklerinizi ana site adresine verebileceğiniz şeklinde sitenizin uzantılarına da verebilirsiniz.

Ek olarak linkwheel’ın yalnız bloglar ile yapılmayacağını belirtmiştik. Videoları barındıran bir web-siteniz var ise Youtube ve Dailymotion şeklinde büyük video sitelerine,  video eklemesi yaparak sitenizin linkini verebilirsiniz. Bu şekilde naturel olarak sitenize bağlantı çıkışı yapmak olmuş olursunuz ve Google tarafınca daha kıymetli bir site haline gelip, anahtar kelimelerinizde yükselmeye başlarsınız.

Linkwheel çalışmasını aynı servis sağlayıcısı üstünden birden fazla blog açarak yapmayınız. Mesela wordpress üstünden bir tek paravan blog ilk etapta kafi olacaktır. Öteki paravan bloglarınızı başka blog servislerinden oluşturursanız daha sıhhatli olacaktır.

bağlantı döngüsü iyi mi yapılmalı linkwheel paravan bloglar ile bağlantı alışverişi paravan bloglar iyi mi açılmalı