KVM Nedir?

KVM, Klavye, Video, Mouse kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve uzak bilgisayarları yönetmek için kullanılan bir donanımsal cihazdır.

KVM Switch olarak da görebileceğiniz bu aygıt birden fazla bilgisayara ulaşmanızı elde eden hususi bir cihazdır. KVM, istediğiniz uzaktaki bir sunucuya sizin mouse,klavye ve monitörünüz ile IP adresi üstünden ulaşarak, BIOS seviyesine kadar tüm yönetim işlemlerini gerçekleştirmenizi sağlar. Bir oldukca uzak bilgisayar yönetim programı görebilirsiniz ve niçin KVM’ye gereksinim duyayım kabul edebilirsiniz. Bahsedilen ve kullanılan öteki yazılımlar Desktop seviyesinde kalır sadece KVM BIOS seviyesine kadar inebilir ve bu sayede sunucunuzu barındıran ortamdaki network çökse dahil KVM ile ulaşıp sunucunuza yazışma sağlayabilirsiniz. Bu aygıt hiçbir veri merkezine ve lokasyona bağlı değildir. KVM çevre etkenlerinden oluşan sorunlardan arındırılmaya çalışılmış en fena durumlarda bile yardım edebilecek en kuvvetli cihazdır.

KVM bu kadar özelliğin yanı sıra sunucu sahiplerinin en oldukca tedirgin olduğu güvenlik mevzusunda da kullanıcıları memnun etmeyi başarıyor. Bu donanım ile herhangi bir engelleme olmadan sunucunuza ulaşabilir, bakım ve yönetimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bununla beraber gizyazı kontrolü vs. benzer biçimde güvenlik önlemleri ile sunucu sahibinin güvenliğini sağlıyor. KVM, iso ve local disk dosyalarını direk çalıştırabilmektedir. Özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse KVM herhangi üst düzey yazılımlara gerek kalmadan BIOS seviyesinde yönetimler yapabileceğiniz tek aygıttır.

Eğer bir uzak sunucunuz var ise kesinlikle tavsiye edebileceğimiz KVM için araştırmalar yaptığınızda öteki aygıtlara bakılırsa hem daha ekonomik hemde ne kadar üst düzey bir yönetim aygıtı bulunduğunu anlayacaksınız. Teamviewer, Terminal Servis benzer biçimde uzaktan denetim uygulamaları aklınıza gelebilir ve bundan dolayı KVM size gereksiz gelebilir. Sadece aralarında oldukca büyük bir fark vardır; Teamviewer ve Terminal Servis benzeri uygulamalar işletim sistemine bağlanır. Sadece KVM sunucuya fizyolojik olarak bağlandığından dolayı herhangi bir üst düzey problem olduğunda kesinlikle size Teamviwer , Terminal Servis seçimi yazılımlardan daha çok destek elde edecektir.

kvm ile tw farkı kvm iyi mi kullanılır kvm ne işe yarar kvm nedir kvm switch nedir