Kurumsal Kimlik Nedir ?

Kurumsal kimlik , bir kurumun şirket içinde ve haricinde kurumun davranışlarını, duruşunu özetlemek gerekirse kurumun kendini temsil etmesine biçimlerinin tümüne verilen genel isimdir.

Artık en ufak firmaların bile bir web websitesi, bir logosu, tabelası, broşürü bulunduğunu biliyoruz. Bu sayılan parçaların her birinin ek bir pozitif yanları vardır ve asla küçümsenemez. Eğer çalışan bir kurum var ise bunun hem şirket içi hemde şirket haricinde kendini temsil edebilecek kaliteye haiz olması oldukca önemlidir. Eğer bu mevzuda bir farklılık yaratmak istiyorsanız artık websitesi, logo değil oldukca daha çok ek reklam alanı, görsel ve teknoloji biçimini kullanmak zorundasınız. Bunlar kurum içi ve kurum dışı ikiye ayrılır.

1.)Kurum İçi Kurumsal Kimlik

Kurum içi kurumsal kimlik oldukca önemlidir ilk olarak iş ciddiyetinizi arttırır, şirketinize gelen-giden, alışveriş yapanlar için oldukca önemlidir. Ilk olarak mütevazi ve şirketinizi anımsatan bir logo bulmalısınız. Bunun yanı sıra bir antetli kağıt, kartvizit (şirketinizin her elemanı için ayrı), belgelerinizi sunabileceğiniz bir dosya, bloknotlar, komünikasyon formları, muhasebe belgeleri (satmaca, alıntı vs..), şirket içerisi giyim, dijital materyaller benzer biçimde üstünde logonuzun, şirket isminizin, sloganızın, kontakt bilgilerinizin yer almış olduğu belgeler öncelikli olarak olması gerekmektedir.

2. Kurum Dışı Kurumsal Kimlik

Kurum dışı tasarımlar birazcık daha ek olarak yapılabilecek bir iştir. Kurum içi kurumsal kimliğinizi oturttuğunuzda kurum dışı çalışmalara başlayabilirsiniz. Mesela vasıta üstlerine tasarım yaptırabilirsiniz, binanıza cephe giydirme mümkünse cephe giydirme , değilse tabela vs. seçimi materyaller yaptırabilirsiniz. Ek olarak ofis içine de görsel tasarım mevzusunda kurumsallık katabilirsiniz. Bunun yanı sıra dışarıda elemanlarınızın kendini ve kurumu tanıtabilmesi için broşür,katalog, kit benzer biçimde belgeler hazırlayabilirsiniz. Gazete, mecmua, web benzer biçimde alanlarda reklamlar yayınlayabilirsiniz. Şirketinizin sektörü ne olursa olsun kurumsal bir web projesi ihtiyacınız var. E-ticaret yapmasanız bile insanoğlu şirket isminizi Google’a yazdığında sizin hakkınızda informasyon sahibi olabilmeli ve iletişime geçebilmelidir.

Kurumsal Kimlik ne kadara ayrılır Kurumsal Kimlik iyi mi yapılır Kurumsal Kimlik ne işe yarar Kurumsal Kimlik Nedir ? Kurumsal Kimlik mühim mi