Jenerikler bitti şimdi sıra anlamlı kelime öbeklerinde

İnternet pazar rekabeti büyürken anlamlı ve akılda kalıcı alan adlarına olan ilgi de hat safhalara ulaştı. 2000’li yılların başlangıcında yüzüne bile bakılmayan domainler şimdilerde yüzbinlerce hatta milyonlarca dolar edebiliyor.

Mazisinde fund.com (9.99 Milyon $), toys.com (5.1 Milyon $) ve diamond.com (7.5 Milyon $) benzer biçimde jenerik satın almalara alışık olan domain pazarı, Şubat 2012’de gerçekleşen 1 milyon dolarlık PersonalLoans.com alan adı satışı ile gözünü anlamlı kelime öbeklerine dikti.

Bireysel Krediler” anlamına gelen PersonalLoans.com, geçtiğimiz ay domainnamesales sitesi aracılığı ile yeni sahibini buldu. Domaine yatırım icra eden Kanadalı şirket ise 1999 senesinde kaydedilen ve şimdiye kadar eylemsiz konumda tutulan alan adı ile yeni milyonlar kazanabilmeyi umuyor zira Google raporlarına nazaran aylık 1 milyon 220 bin tekil arama üreten “Personal Loans” kelime öbeği için en anlamlı eşleşme bu domainde.

Verising raporların nazaran senelik averaj 360 milyon .COM domain kaydı yapıldığı ve bu enflasyonda anlamlı kelime öbeklerinin hızla tükendiği düşünüldüğünde, bilhassa orta ve uzun vade de akılda kalıcı COM domain sahiplerinin bolca sıfırlı teklifler alması işten bile değil.

2011 yılı içinde gerçekleşen 250.000 dolarlık ucakbileti.com satışının Türkiye pazarındaki potansiyeli de ayyuka çıkardığını düşünen piyasa profesyonelleri, averaj 8-10 dolarlık yatırımlar ile alan adı pazarında minik pozisyonlar alınabileceğini ve pazarın hala yeni fırsatlara açık bulunduğunu dile getiriyor.

 

alan adı domain domain satışı üstün dereceli satış