Ipv6 nedir?

IPv6 (Web Protokol Version 6) , IPv4 ile yaratılan 32 bitlik adresleme sisteminin yetersiz kalması ve sıkıntılar yatması üstünden IETF tarafınca getirilen bir İnternet Protokolü adres standardıdır.

Bildiğiniz benzer biçimde cihazlar internete bağlanabilmek için IP adreslerine gereksinim duyarlar. İnternet kullanımı yaygınlaştıkça ve teknoloji geliştikçe IPv4 ile yaratılmış web protokol adresleri kafi kalmamaya başlanıldı. Havuzda kalan son IPv4 bloklarının dağıtılması ile sıkıntılar yaşanmaya başlanıldı. Bu durumun olacağını evvelinde gören uzmanlar 1996’da bu duruma çözüm olarak IPv6’yı piyasaya sürmüş ve bu sayede 340 trilyon kere trilyon kere trilyon tane değişik IP adresi sağlanıp sıkıntılar çözülmüştür.

IPv6 kullanımda olan IPv4 sistemlerine uyum aşamasında yaşamış olduğu sorunlardan dolayı şuan kabul görmesi ve daha yaygın olarak kullanılması şuan için yavaş benzer biçimde görünüyor fakat IPv6 uzun solukta fazlaca fazla yararlı olacak bir web prokol adres standardıdır. IPv6 ile ortalama olarak 2128 tane IP adresi üretilmiştir. Sadece bununla beraber IP adresleri daha karmaşık bir düzene sokuldu. IPv4 8 bitlik bir yapıda iken IPv6 adresleri 16-bit yapısındadır. Örnek vermek gerekirse IPv6 adresleri;

1999:6:13:0:0:1962:2:15 → kısaltmalı → 1999:6:13::1962:2:15

0:0:0:0:0:0:0:1 → kısaltmalı → ::1

0:0:0:0:0:0:0:0 → kısaltmalı → ::

şeklindedir. Doğrusu birden fazla o var ise bunlar :: olarak belirtilir. IPv4 ilk çıktığında bilgisayarlarda bir tek IP adresleri kullanılmış ve İnternet kullanımının bu kadar yaygınlaşması öngörülememiştir. Sadece hem İnternet ve kişisel bilgisayar teknolojisinin gelişimi hem de bir tek bilgisayar ile sınırı olan kalmayıp cep telefonu, fotoğraf makinesi vb. İnternet bağlantısı kurabileceğiniz cihazların oluşumu bu adreslerin tüketimini hızlandırmıştır. IPv6 ile fazlaca daha geniş düşünülmüş ve neredeyse sınırsız denilebilecek bir adres aralığı yaratılmıştır. IPv6 teknolojisinde adresler sekiz oktetten oluşup onaltılık tabanda gösterilir. Özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse 128 bit ilkin 16 bitlik bölümlere ayrılır. Hemen sonra her bölüm (oktet) onaltılık tabana çevrilir ve : ile ayrılarak yazılır.

Bir tek bunlar değil IPv6 teknolojisi kendi içinde de bölümlere ayrılır. Unicast, Multicast, Anycast benzer biçimde İnternet kullanımının amacına yönelik değişik adresleme sistemleri de mevcuttur. 232 bitlik IPv4’den sonrasında 2128 bitlik IPv6 ‘ya geçmek hem gelecek olan teknolojilerin önünün açılmasını elde edecektir. Hemde IPv4’deki kadar süratli tüketilemeyeceğinden dolayı önlemini almak daha kolay olacaktır.

Ipv4 ile Ipv6 arasındaki fark Ipv6 adres örneği Ipv6 adresleri Ipv6 ne demek Ipv6 ne işe yarar Ipv6 nedir