İphone 6 Ön İncelemesi

Apple’ın ürettiği son olarak modeller olan İphone 5C ve İphone 5S yakın bir zamanda devletimizde de satışa çıkmıştır. Son olarak çıkan bu 2 modelden sonrasında teknoloji severler İphone 6 nın iyi mi olacağını şimdiden merak etmeye başladı.

2009 senesinde gösterim hayatına girmiş dünyanın en büyük teknoloji haber siteleri içinde gösterilen Business İnsider web sitesinin haberine nazaran İphone 6 nın 4.7 inçlik HD kalitede bir ekran kullanacağı belirtilmiştir, bazı kaynaklar ise İphone 6 da daha büyük 5.7 inçlik Full HD bir ekran olacağı yazılmıştır.

Dünyada Phablet seçimi ürünlerin müşteriler tarafınca oldukca fazla ilgi görmesi Apple’ın da dikkatini çekmiş olduğu için şirket İphone 6 da bu özelliği kullanıp daha büyük ekranlı İphone 6n nın yanında İphone 6 Big isminde 2 ayrı ürünü piyasaya sürebilir.

*Phablet: Phone+Tablet ten türeyen, telefon ve tabletin birleştirilmiş hali.

İphone 6 Tahmini Özellikleri

Telefon İOS 7 ile gelecek, fakat telefon piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonrasında İOS 8 e geçilmesi düşünülüyor. Önceki modellerdeki 1500 mah gücüne haiz pillerin, 2 katına şu demek oluyor ki 3000 mah a ulaştırılması planlanıyor. İphone 6 serisi iki ayrı model ile üretilebilir, bunlardan birisi 4.7 inç HD, diğeri ise 5.7 inçlik Full HD bir ekrana haiz olabilir. 4.7 inç ekrana haiz modelinde A7, 5.7 inç ekrana haiz modelinde ise A8 işlemcisi olabilir. Eğer iki iki ayrı model değilde yalnız İphone 6 çıkarılacaksa A7 işlemci ile çıkabilir ve 6S modelinde A8 işlemci kullanılabilir. Ek olarak ABD’nın en büyük gazetelerinden The Wall Street Journal firmanın 6 inç ekrana haiz telefon çalışmalarına başladığını duyurmuştu.

Samsung ve Apple Çekişmesi

Apple İphone 5S te kullanılan 64 bit A7 işlemciler Apple’ın rakibi Samsung tarafınca üretilmektedir. Apple, Samsung’un ürettiği A7 işlemcileri kullanmamak için, Tayvan Yarıiletken Üretim Anonim Şirketi( TSMC) ile antak kalma elde etmiştir. Fakat üretimde ortaya çıkan bir ekip problemler sebebiyle A7 işlemciler gene Samsung tarafınca üretilmiştir. Yeni model İphone 6 ve 6S te geçilmesi planlanan A8 işlemcilerin ise gene bir mesele çıkmaması durumunda TSMC tarafınca üretilmesi düşünülmektedir.

apple iphone 6 iphone 6 iphone 6 big modeli iphone 6 özellikleri iphone 6s iphone a8 işlemcisi