Instagram’dan yeni rekor

10 gün ilkin Android uygulamasını duyuran ve akabinde 1 Milyar dolarlık satın alma haberi ile dünya basınının gündemine oturan Instagram, yalnız 10 günde kullanıcı sayısını %33 arttırarak 40.026.379 rakamına ulaştı.

Instagram’ı satın alan Feysbuk’un 100 milyon kullanıcıya ulaşmasının 4 yıl sürdüğü düşünüldüğünde bu inanılmaz gelişme ivmesinin ne kadar göz kamaştırıcı olduğu da daha net ortaya çıkıyor. 

Feysbuk etken kullanıcı tabanının %5’ini ifade eden bu gelişme, Instagrama yedi gün ilkin (Android uygulamasının akabinde) yatırım meydana getiren ve bu yatırımın peşinden piyasa kıymetini  500 milyon dolar olarak revize edilen popüler fotoğraf  paylaşım sitesinin, son dönemde çıkan haberler ve Feysbuk şemsiyesi altında marka kıymetini  %35 oranında artırdığı tahmin ediliyor.

Yeni dönemde Instagramın bağımsız olarak yoluna devam edeceğini açıklayan Feysbuk, 2009 senesinde satın almış olduğu FriendFeed’in “Like” (Beğen)  hususi durumunu bünyesine kattıktan sonrasında projeyi  kendi kendine bırakmıştı.

Instagram için hususi bir buton ile fotoğraf paylaşım entegrasyonu getirmesi beklenen Feysbuk, Halka arzı öncesi elindeki somut değerleri arttırmaya çalışırken, kendi portföyü ile büyük oranda örtüşen işleri satın alarak orta ve uzun solukta  toplumsal etkileşimlerde kırılma yaratabilecek büyük  projeleri bünyesine katma eğiliminde olacağa benziyor.

feysbuk instagram piyasa kıymeti yen üye