HTML 5 Nedir?

HTML 5 temel olarak 1995 ta kullanılmaya başlamış olan HTML 2.0 a dayanmaktadır. HTML 2.0 zaman içinde kendi içinde geliştirilmiştir. Bu geliştirmeleri ilk olarak 1997 senesinde HTML 3.2, 1999 senesinde ise HTML 4.0 takip etmiştir. 2000 li yıllarda XHTML ve 2004 senesinde ise son olarak sürüm HTML 5 oluşturulmuştur ve hala bu sürüm kullanılmaktadır. Günümüzde HTML 5 kullanılmaya başlandığı 2004 senesinden itibaren gelişme aşamasındadır.

HTML Nedir?

HTML 5 İ açıklamak için ilk olarak HTML nin ne olduğu hakkında sizlere kısa bir informasyon verelim. Bu sayede HTML 5 in ne işe yaradığı mevzusunda temel bir bilgiye haiz olabilirsiniz. HTML nin İngilizce olarak açılımı “Hyper Text Markup Languae”, Türkçe manası ise “varlıklı metin işaret dili” anlamına gelir. İnternet yayını meydana getiren birçok internet sayfası HTML tabanlı hizmet vermektedir. HTML5, HTML nin son olarak sürümüdür. HTML bilgisi olan bir programcı birçok programlama dilini kolay bir halde öğrenebilir.

HTML 5 in Özellikleri Nedir?

  • HTML 5, evvelde çıkmış olan tüm HTML sürümleri ile uyumlu olarak emek vermesi.
  • Gelişmiş hata ayıklama problemlerine haiz olması. (Önceki sürümlerde herhangi bir hatalı kodla karşı karşıya gelme durumunlarında sayfa, ya hatalı şekilde direk yazılır, ya da sayfa yorumlaması dururdu.)
  • HTML 5’in yeni oluşturulmuş bir dil olmaması.
  • Yeni anlamsal etiketlere ve yapısal öğeler bulundurması.
  • Mevcut API ler yardımıyla web uygulamalarını geliştirmeyi daha kolay kılması.
  • Api lerin muntazam kullanılması yardımıyla hazırlanacak olan sayfada video ve ses içeriklerinin daha kolay hazırlanması.
  • Önceki sürümlerde bir ekip eklenti ve vasıta ihtiyacının bu sürümde bir nebze de olsa azaltılması. (Eski sürümlerde HTML nin sunmuş olduğu eklentiler ve araçlar kafi gelmemekteydi, bu yeterliliği gidermek için başta Javascript olmak suretiyle öteki araçlara ve eklentilere gereksinim duyulmaktaydı.)
api html html5 program xhtml