Hosting Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

İnternette ziyaret edilen internet sayfaları, oldukça süratli web hızlarına haiz, 7/24 açık olan “server“, şu demek oluyor ki “sunucu” adında olan bilgisayarlar tarafınca barındırılırlar. Bu sunucuları evde bulundurmak ve devamlı açık tutmak zor olduğundan bu ihtiyacı sağlamak amacı ile bir ekip hususi firmalar vardır. Bu firmalar server bilgisayarlarını kurup, süratli bir web erişimi ile hususi merkezlerde bu hizmeti kullanıma sunarlar.

Bu sitelerin hususi firmalarca kurulmuş olan merkezlerindeki sunucularında kullanıma girmesine hosting şu demek oluyor ki Türkçe karşılığı ile barındırma denir. Bu biçim barındırma hizmeti veren hususi firmalar ise “hosting şirketi” adını alır. Hosting firmaları, müşterilerinin gereksinimlerine bakılırsa çeşitli özellikte ve boyutlarda hosting paketleri oluşturarak, bu tarz şeyleri aylık, 3 aylık, 6 aylık yada 1 senelik yada daha uzun soluklu olmak suretiyle web site sahiplerine kiralarlar. Hosting paketinin özellikleri, sunucuların kalitesi, hızı ve ödeme planları firmadan firmaya değişim izah edebilir.

Sizlerin de yeni açmayı planladığınız bir internet sayfası var ise sitenizi yayına sokmak için kesinlikle hosting paketlerinden birini alıp sitenizi burada barındırmalısınız. Hosting seçiminizi yaparken sitenizin hangi yazılıma haiz olduğu ilk mühim etkendir. Linux hosting ve windows hosting olarak ikiye ayrılan hosting paketlerini siz kendi sitenizin özelliklerine bakılırsa seçmelisiniz. Örnek olarak yeni bir blog açtınız ve bunu WordPress kullanarak yaptıysanız, sitenizden ve sunucunuzdan tam randıman alabilmeniz için Linux hosting kullanmanız önerilir. Ek olarak yeni açacağınız minik çaplı siteleriniz için ilk etapta minik alana ve trafiğe haiz paketler kullanmanız kafi olacaktır. Bunun yanında hosting alırken kesinlikle büyük kurumsal firmalarla çalışın, firmanın satmaca kesip kesmediğine ve yer sağlayıcı belgeleri olup olmadığını kesinlikle araştırın. Kurumsal olmayan firmalarla çalıştığınız taktirde sitenizin barındığı hosting haber vermeden kapatılabilir ve elinizde alınmış herhangi bir yedek yoksa, sitenize verdiğiniz tüm emekler boşa gitmiş olur.

hosting almak hosting seçimi linux hosting site iyi mi kurulur sunucu iyi mi alınır