HDD ve SSD Arasındaki Farklar

En oldukça kullanılan ve karşılaştırılan HDD ve SSD Diskler arasındaki farkı hız, titreşim, enerji açısından değerlendirip sizlerle bu yazıda paylaşacağız.

Ilk olarak SSD Disklerden başlamış olalım.. SSD Diskler herhangi bir çelik disk barındırmadığından dolayıdır ki en azından fizyolojik olarak baktığımızda flash disk entegrelerine benzer yapılardadır. Bununla beraber RPM olarak malum dakikada 7200,5400 şeklinde fazla enerji isteyen olaylardan uzak durmasından dolayı SSD disklere ulaşım süresi HDD ile arasındaki ilk fark olarak karşımıza çıkıyor. Yazımızda sizin de anlayacağınız gibi SSD Diskleri öveceğiz sadece ilk olarak şunu izah edelim tüm bu avantajlarına karşın HDD disklerin varlığını sürdürüyor olmasının ana sebebi maaliyet farkı. Kısaca siz 200 GB SSD diskte istediklerinizi yapabilecekken maaliyetinden dolayı 32 GB şeklinde değerler kullanabiliyoruz.

Yazımızın daha detaylarına inmeden sizlere bir  izletmek istiyoruz Samsung’un çeşitli testler ile SSD ve HDD arasındaki farkı anlatmaya çalmış olduğu videoyu buradan inceleyebilirsiniz.

Karşılaştırılan laptoplar eşit donanıma ve tamamen eşit koşullarda bilgisayarlardır ve aralarındaki tek fark bir tanesi HDD, bir tanesi SSD olmasıdır. Gördüğünüz şeklinde performans özelliklerin tamamında SSD büyük bir fark yaratıyor. Hadi performans ile oldukça bir işimiz yok diyelim ki son meydana getirilen Titreşim Testi’de hakikaten şaşırtıcı düzeyde SSD’nin fark yarattığı görülüyor. Hakikaten kuvvetli bir dayanıklılığa haiz olan SSD Diskler bununla beraber performans açısından da oldukça etkili. Bununla beraber şunu da ekleyelim genel malum kanı daha performanslı çalışan her şey daha çok enerji sarfiyatına niçin olacaktır. Sadece disk mevzusunda bu bu şekilde değil. SSD Diskler bu kadar performanslı oldukları şeklinde bununla beraber pil dostu olarak da karşımıza çıkıyor. Tam dolu pili HDD disk ile 3 saat kullanabiliyorken SSD ile çalışan bilgisayarlar 4 saat kadar bir süre sonrasında pili bittiğini görüyoruz. Buda SSD’nin daha azca enerji sarfiyatına haiz bulunduğunu kanıtlıyor.

hdd mi ssd mi hdd ve ssd arasındaki farklar hdd ve ssd performans testi ssd vs hdd teknoloji