Hangi Uzantılarda Jenerik Domain Fırsatı Bulunmaktadır?

Domain piyasasının en değerlileri şüphesiz ki jenerik kelimeye haiz alan adlarıdır. Jenerik tabir edilen bu alan adları tek bir kelimeden oluşması, aranma hacimlerinin geniş olması ve marka olabilecek potansiyele haiz olduğundan tercih edilmektedir.

Jenerik domain tabirine değinirse ek almamış kısaca yalın halde bulunan kelimeleri jenerik olarak sınıflandırabiliriz. Mesela “otomobil” jenerik bir kelimedir ve bu kelime ile alınan her türlü uzantı jenerik domain olarak nitelendirilir. Bunun yanında “otomobiller, arabam, arabamodelleri vb…” şeklinde çoğul, türemiş ek almış ve iki kelimeden oluşan kelime grupları jenerik sınıfında bulunmazlar.

Her geçen gün birçok domain kullanıcılar tarafınca kayıt edilmektedir. Dünyada en oldukça rağbet gören “.com” domainlerinde neredeyse tüm jenerik domainler kayıt edilmiştir. Com uzantılı bu jenerik domainlere haiz olmanız için yüksek ücretler ödemeniz gerekmektedir. Bu kadar yüksek bütçeye haiz olmayan kullanıcılar öteki uzantılarda jenerik domainleri aratıp kayıt edebilirler. Kayıt ettikleri bu domainleri ise ya projelendirip faaliyete geçirir ya da bir yatırım aracı olarak kullanabilirler.

Bu biçim jenerik domainleri piyasaya yeni sürülen domain uzantıları içinde bulmanız mümkündür. Biz sizlere daha eski ve arama motorları tarafınca sevilen “info ve gen.tr” uzantılarını jenerik domainleriniz için önereceğiz. Bu uzantılarda bile birçok jenerik domain kayıt edilse de domain arama kutucuğuna aramak istediğiniz jenerik domainleri alt alta yazıp buradan boşta olan jenerik domainleri bulabilirsiniz.

Jenerik “.info” uzantılı domainler

Hepinizin bilmiş olduğu suretiyle “info” İngilizcede “information” kısaltılmışıdır ve Türkçe’de informasyon anlamına gelmektedir. Bu uzantıdaki jenerik domainleri yatırım amaçlı yada projelendirmek suretiyle kullanabilirsiniz. Birçok değişik dilde jenerik “.info” uzantılı domain kayıt edebilirsiniz.

Jenerik “.gen.tr” uzantılı domainler

Global projelerde ve İngilizce içerikli sitelerde önermediğimiz “.gen.tr” uzantısını, Türkçe içerikli sitelerinizde gönül kolaylıkla kullanabilirsiniz. Gen.tr uzantısında birçok jenerik domain hala boştadır ve yeni sahiplerini beklemektedir.

.com domain jenerik kelime uzantı