Google Webmaster Tools’a Üye Olma

Bilinmiş olduğu suretiyle Google’ın webmasterlara yönelik birçok hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetlerin içinde en yaygın olanı Webmaster Tools özelliğidir. Google’ın webmaster tools hususi durumunu kullanabilmek için BURADAN giriş yapmış olup Gmail adresiniz ile giriş yapabilirsiniz. Yada bir Gmail adresiniz yoksa oldukça kısa sürede ücretsiz bir şekilde bir mail hesabı edinebilir ve webmaster tools’a erişebilirsiniz.

Webmaster Tools’a sitelerinizi eklemek için “site ekle” linkinden sitenizin adresini girmeli ve sonrasında sitenin size ilişkin bulunduğunu ispatlamak için verilecek olan HTML kodunu, ftp ile sitenize bağlanıp sitenizin ana dizinine atmalısınız. Bu sayede siteniz doğrulanmış ve Webmaster Tools panelinize eklenmiş olur.

Peki Webmaster Tools ne işinize yarayacak ve niçin Webmaster Tools kullanmalısınız birazcık da bunlardan bahsedelim;

  • En mühim özellik olarak sitenizde herhangi bir sorun anında kesinti, sayfa erişilememesi, dns problemleri vs.. panelden bildiri halinde size bir uyar gönderilmektedir. Bu sayede sitenizdeki problemi görüp çözüme daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.
  • Site haritanızı buradan gönderebilir ve ne kadar sayfanızın indexlendiğini ve Google’ın sitenizdeki hangi bağlantılara ve sayfalara ulaşamadığınızı tespit edebilirsiniz.
  • Sitenizde istemediğiniz sayfalar var ise bu URL leri panelinizden Google’ın indexlememesi için ayarlayabilir ve kaldırabilirsiniz.
  • Google da meydana getirilen kelime bazlı aramalardan sitenize hangi kelimelerden hit geldiğiniz görebilir ve bu kelimelerde sitenizin Google daki pozisyonunu görebilirsiniz.
  • Sayfalarınıza meydana getirilen tıklamalar ve gösterimleri görebilirsiniz.
  • Google ın sitenizde herhangi bir güvenlik problemi tespit etmesi halinde probleminin niçin kaynaklandığı otomatikman gözükür ve bu sayede çözüme ulaşmanız kolay olur.
  • Site ayarları yardımıyla sitenizin ulaşmak istediği kullananların bulunmuş olduğu coğrafi bölgeyi ülke olarak seçebilirsiniz.
  • Adres değişikliği kısmından sitenizde 301 çekebilir ve mevcut domaininizdeki sitenizin urllerini yeni aldığınız bir domaine yönlendirebilirsiniz.
araçlar gmail google sitemap webmaster