Google PR Nedir?

Google Pagerank Nedir?

Google internetteki milyonlarca internet sayfasını birbirinden ayırt etmek ve bunlara bir kıymet vermek için çeşitli algoritmalar kullanılır. Bu algoritmalardan biriside Pagerank’tir. Pagerank kelimesinin Türkçe karşılığı tam olarak olmamakla beraber, ayrı ayrı page(sayfa), rank(kıymet) olarak çevirip “sayfa kıymeti”  yada Türk web kullanıcıları ve webmasterlar tarafınca verilen “bağlantı popülerliği” terimlerini kullanabiliriz. Web sitelerin pagerank değerleri 0 ile 10 içinde değişmiş olur. 0(sıfır), en zayıf internet sayfalarına, 10 ise en büyük malum ve kuvvetli internet sayfalarına verilir.

Google ve Pagerank Bağlantısı

Dünyanın bugünkü en büyük arama motoru 1998 senesinde Stanford Üniversitesinde okuyan iki üniversite talebesi Larry Page ve Sergey Brinn tarafınca oluşturulmuştur. İki talebe yaptıkları arama motorunu Pagerank teknolojisine bağlı olarak oluşturup geliştirmişlerdir. Minik bir not “Brinn ve Page“, Pagerank’in patentini üniversitede okudukları sırada üniversite adına aldıkları için patent bilinenin aksine Google’a değil Stanford Üniversitesine aittir.

Pagerank  Önemlimidir ve Iyi mi Yükseltilir?

Sitelerin değerleri yalnız pagerank ile ölçülmese de bir sitenin “pagerank” inin yüksek olması o siteye olan itimatı ve sitenin büyüklüğünü temsil eder. Siteniz yüksek bir değere sahipse Google arama motoru sitenizdeki içerikleri daha süratli bir halde bünyesine kaydeder ve aranan kelimelerde içeriğinize nazaran daha üst sıralarda çıkmanıza destek sunar.

Pagerank‘i yükseltmek için ilk olarak dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta sitenizin içinde ne olduğunun kalitesi, benzersiz ve örneksiz olmasıdır. Google bu biçim içerikleri sever ve kıymet verir. Örneksiz yazdığınız ve bilgilendirici yazılar elinde sonunda web ziyaretçileri tarafınca ilgi görecek ve öteki sitelerde linklerinizin paylaşılmasına, sitenizin tanıtılmasına niçin olacaktır. Burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta naturel yöntemlerle kazandığınız tanıtımlardır. Aksi halde belirli bir ücret karşılığında meydana getirilen aşırı derecede linkleme ve tanıtım şekilleri sitenizin pagerankini yükseltmenin aksine, sitenizi SPAM e düşürebilir ve Google tarafınca indexleriniz aniden silinebilir.

 Sitemin Pagerank’i Nedir?

Sitenizin Google pagerank kıymetini öğrenmek için Google Toolbar (Google Vasıta Çubuğu) ı tarayıcınıza yükleyerek yada yalnız bu amaçla kurulmuş “pagerank kıymet ölçme” sitelerini kullanabilirsiniz.

*Pagerank in kısaltması “PR” olarak kullanılır.

google pagerank nedir google ve pagerank ilişkisi pagerank önemi pr nedir