Google Glass

Google Glass Nedir?

Google Glass, Google tarafınca üretilen yeni nesil bir kontakt aleti ve bilgisayardır. Öteki bilgisayar ve kontakt aletlerinden farkı ise gözlük şeklinde giyilebilir olmasıdır. Aslına bakarsak Google Glass’a gözlük bilgisayar demek bu anlamda hiçte yanlış olmaz. Google Glass web sitelerinden ortalama 1500 dolara satılmaktadır. Aygıt ek olarak elastik şu demek oluyor ki bükülebilir bir yapıya haizdir.

Google Glass’ın Teknik Özellikleri

  • Minimum Android 4.0.3 İşletim Sistemi
  • 12 GB Hafıza( 16 GB e yükseltilebilir)
  • 5MP Kamerasıyla Fotoğraf Çekimi( 720p kalitede video kaydı yapabilir)
  • Wi-fi, GPS, SMS , Bluetooth Özelliği
  • Sesli Komut Sistemi
  • 1 GB RAM
  • TI OMAP 4433 İşlemci

 

Google Glass Ne İşe Yarar?

Google Glass ın bir kontakt aleti ve minik bir bilgisayar bulunduğunu belirtmiştik. Doğrusu aygıt ile telefon konuşmaları yapabilir ve SMS alabilirsiniz. Size gelen e-postaları okuyabilirsiniz, fakat yanıt yazma fonksiyonu şu anki sürümünde mevcut değil. Aygıt internette dolaşabilme olanağı sunmasa da Google a girip arama yapabiliyorsunuz, fakat çıkan aramalara tıklayıp başka sayfalara yönlenme imkanınız yok. Sağ bölümde bulunan 5MP kalitesindeki kamerası ile fotoğraf çekimi yapabilir ve video kaydedebilirsiniz.

Google Glass Iyi mi Kullanılır?

Gözlük şeklinde takılabilen cihazda tüm işlemler gözlüğün sağ kısmındaki ekran ve kamera yardımıyla yapılıyor. Ekran dışarıdan bakıldığında oldukça minik olsa da, kullanım esnasında göze yakın bir yerde durduğu için görüntü büyüklüğü kafi geliyor. Denetim ise gene sağ tarafınca dokunmatik ve kaydırılabilir hareketler yardımıyla yapılıyor. Cihaza ek olarak ses komutları tanıtarak ta denetim sağlamanız mümkün.

Aygıt kontrol amaçlı binlerce teknoloji meraklısına dağıtılmıştır. Umarız en kısa sürede aygıt devletimizde de satılmaya başlanır. Aleti daha evvelde tecrübe etmek isteyen teknoloji severler ise Ebay seçimi alışveriş sitelerinden averaj 1500 dolara bu cihaza haiz olabilirler.

google glass fiyatı google glass la telefonla konuşurlumu google glass nedir google glass’ın özellikleri