Google Analytics ile Ziyaretçi Analizi

Bir web-siteniz var ve her geçen gün içeriklerinize meydana getirilen yorumlardan ziyaretçi sayınızın arttığını gözlemliyorsunuz. İşte burada sitenize bir ziyaretçi çözümleme kodu koymanızın zamanı gelmiş anlama gelir. Bu sayede sitenizi günlük kaç web kullanıcısı ziyaret etmiş görebilirsiniz.  Bu analizi yapmak için piyasada çeşitli sayaç hizmeti veren siteler mevcut. Biz bu yazımızda Google ın sunmuş olduğu ve en sıhhatli verileri elde edebileceğiniz Google Analytcis aracına göz atacağız.

Google Analytics Nedir?

Google Analaytics en kolay tanımı ile bir çözümleme aracıdır. Web sitenize gelen ziyaretçileri birçok farkı yönden değerlendirir ve size bu verileri sunar.

 

Google Analytics ile Hangi Detayları Edinebilirim?

Google’ın sunmuş olduğu Analytics hizmeti yardımıyla birçok veriye ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aşağıda temel olarak ulaşabileceğiniz veriler bulunmaktadır;

  • İstediğiniz bir vakit aralığında sitenizi ziyaret eden tekil kullanıcıları görebilirsiniz.
  • Toplam sayfa görüntülenme sayısına ulaşabilirsiniz.
  • Sitenizde gelen kullananların cihazlarının işletim sistemleri hakkında data alabilir, mobil cihazlardan gelen hiti ayrı olarak görebilirsiniz.
  • Sitenize gelen ziyaretçilerin hangi ülkeden, şehirden bulunduğunu öğrenebilirsiniz.
  • Kullananların cinsiyet ve yaş analizlerine yüzde olarak ulaşabilirsiniz.
  • Sitenizde o an kaç ziyaretçi bulunduğunu, bulundukları sayfalara kadar online olarak takip edebilir ve o ziyaretçilerin hangi arama motoru aramaları ile sitenize geldiğine bakabilirsiniz.

 

Google Analytics’i Iyi mi Kullanırım?

Ilk olarak birçok Google hizmeti şeklinde Analytics’ide kullanmak için bir Gmail hesabınız olması gerekiyor. Eğer ki bir Gmail hesabınız yoksa BURADAN kayıt olup, mail hesabı açabilirsiniz. Mail hesabı açtıktan sonrasında Google Analytics hesabınızda Gmail adresiniz ile oturum açarak ulaşabilirsiniz. Arkasından web-siteniz ile bazı detayları önünüze gelen biçim üstünden doldurmalısınız. Detayları girdikten sonrasında Analytics in size verdiği kodu, siteniz yerleştirmeli ve sitenizle Analytics arasındaki bağlantıyı kurmalısınız. Bu işlemleri tamamladıktan birkaç saniye içinde sitenizle ilgili verileri görmeye başlayabilirsiniz.

analytics ile ne yapabilirim gmail hesabı ve google google analytics kullanma rehberi google analytics sayacı google sayaç hizmeti