Google Adwords sertifikası nasıl alınır?

Google Adwords Sertifikası, Google reklamları mevzusunda Google’ın hazırladığı sınavları geçebilen uzman kişilerin bu mevzuda yetki ve informasyon sahibi bulunduğunu gösteren sertifikadır.

Bildiğiniz şeklinde Google tarafınca verilen Google Adwords ve Google Analytics sertifikaları var. Bunlar neredeyse her ülkede ve firmada geçerli sertifikalardır. Türkiye’de de bu sertifikalar iş başvurusu aşamasında etkili ve sizi daima bir adım öne geçirecek sertifikalardır.

Sertifikalar dememizin sebebi Google Adwords bünyesinde 4 Tane sınava girebilirsiniz ve bunların 3 tanesinden geçme durumunuzda sertifika alabilirsiniz. Birinci meydana getirilen imtihan temel sınavdır ve öteki sınavlara geçme hakkı doğurur. Bu sınavda sertifika almazsınız sadece öteki başarıya ulaşmış olduğunuz sınavlarda sertifika almaya hak kazanırsınız. Peki Google Adwords sınavları hangi aşamalardan oluşuyor, neler bilmeniz gerekiyor ?

 

1. Imtihan – Reklamcılığın Temelleri Imtihanı 

Bu imtihan Google Adwords imtihanlarının en temel basamağındaki sınavdır. Çevrimiçi reklamcılık hakkında bilmenizde fayda olacak temel detayları bu imtihan ile ölçerler. Bu imtihan muhteviyatında Adwords hesabı ve kampanya detayları, Reklam biçimleri, Hedefleme ve yerleşimler , Teklif verme ve bütçe oluşturma, politikalar şeklinde temel konuların ele alındığı soruların olduğu sınavdır. 113 Sual sorulur ve 120 dakika süre verilir. Bu sınavdan başarıya ulaşmış olabilmeniz için 113 Sorudan 96 Doğru cevap vermeniz gerekiyor . Buda ortalama olarak %85 başarı oranı gerektiriyor. Bu sınavın içeriğine buradan hazırlanabilirsiniz.

Bu imtihanı geçtikten sonrasında aşağıdaki İleri Düzey Imtihanlarından bir tanesini başarıya ulaşmış olarak bitirebilirseniz o alandaki sertifikanızı almış olmuş olursunuz.

2. Imtihan –Arama Ağı Reklamcılığı İleri Düzey Imtihanı

Bu imtihan 1. imtihanı geçtikten sonrasında girebileceğiniz iki ileri düzey sınavından bir tanesidir. Mevzularda benzerlik görebilirsiniz sadece bu sınavda daha detaylı bilgiler gereklidir. Hedefleme ve yerleşim, Teklif verme ve Bütçe oluşturma, Politikalar, Adwords Araçları, Performansları seyretme ve optimize etme, Birden fazla hesabı yönetmek şeklinde mevzular yer almıştır. Bu sınavda ise 109 Sual soruluyor. Bu sınavda ise %80 başarı oranı isteniyor buda 87 doğru cevaba denk geliyor. Bu imtihanı ve bundan önceki Reklamcılığın Temelleri Imtihanı’nı başarıya ulaşmış ile geçerseniz sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. Bu sınava buradan çalışabilirsiniz.

3. Imtihan Raporlama ve Çözümleme İleri Düzey Imtihanı

Bu imtihan temel sınavdan sonrasında girebileceğiniz ikinci bir ileri düzey sınavıdır. Bu sınavın mevzusu daha oldukca Google Analytics, Adwords Rapor Merkezi ve teknikleri kullanarak hesap performansını ileri düzeye çıkarabilme seviyenizi ölçer. Performans seyretme, Google Analytics kullanımı, Performansı Optimize Etme şeklinde mevzular yer almıştır.  Sınavda %75 başarı oranı isteniyor. Şu demek oluyor ki 100 sorulacak ve sizin buna minimum 75 doğru yanıt vermeniz gerekiyor. Bu sınava hazırlanmak için buraya bakabilirsiniz.

 

adwords sertifikası Google Adwords sertifikası almak Google Adwords sertifikası iyi mi alınır Google Adwords sertifikası nedir