Google Adwords Nedir?

Google arama motorunda herhangi bir anahtar kelimeyi aratırsak, o anahtar kelime ile ilgili bir ekip sonuçlar sıralama şeklinde karşımıza gelir. Bununla beraber bu sonuçların en üst kısmında yada sağ tarafında Google Adwords reklamları ile verilmiş web-sitelerinin adreslerini ve açıklamalarını görürsünüz. Burada çıkan reklamlar sizin arattığınız anahtar kelimelerine nazaran oluşturulmaktadır. Mesela siz “domain” kelimesini arama motorunda aratırsanız karşınıza ilk sıralamada “isimtescil.net” sitesi gelecektir, bununla beraber o sonucun üst kısmında ve sağ tarafta da Adwords reklamı vermiş öteki domain firmalarının neticelerini görebilirsiniz.

Siteniz için Adwords reklamı verirseniz, sitenize bu reklamlarla ilgili ziyaretçi gelirse bu şekilde ödeme yapmış olursanız. Doğrusu Google Adwords sizin sitenize her gönderilmiş olduğu ziyaretçi başına ücret almaktadır. Yalnız reklamınızın ziyaretçi tarafınca arama motorunda gözükmesi size herhangi bir maliyet getirmez.

Google Adwords ilk çıkmış olduğu zamanlarda minik çaplı işletmelerin reklamını yapmak suretiyle oluşturulmuştur, fakat daha sonraları büyüyüp daha geniş kitlelere hitap etmeye adım atmıştır. Adwords’e reklam vermek için durağan(durgun) bir bütçe gerekmez. Fazlaca minik 10-15 TL şeklinde ücretlerle reklam verebileceğiniz şeklinde, yüksek meblağlarda da reklam oluşturabilirsiniz. Burada bütçe yönetimi tamamen sizin seçiminize bağlıdır. Adwords reklamları istediğiniz gün ve saatlerde yayınlayabilir, yayınlanmasını istemediğiniz zamanlarda ise eylemsiz hale getirebilirsiniz. Her site sahibi Google Adwords ile kısa süreler içinde reklamını oluşturup, anahtar kelimelerini belirleyip reklam vermeye başlayabilir.

Google Adwords’te reklamlarınızın geri dönüşünden en iyi şekilde yararlanmak için reklamlarınızı en uygun şekilde oluşturmalı ve süre aralıklarını iyi belirlemelisiniz. Mesela dondurma üretimi meydana getiren bir işletme yada yapınak sahibi iseniz kış aylarında Google Adwords’e firmanızın reklamını vermek size umduğunuz oranda geri dönüşler sağlayamayabilir. Bu yüzden dondurmanın en fazla tüketildiği yaz aylarını değerlendirip ona nazaran reklamınızı yayınlatmalısınız.

adwordste reklam ne kadardır google a iyi mi reklam veririm google adwordse reklam vermek isterim