FTP Nedir?

FTP (File Geçirme Protocol), Türkçe açılımı ile dosya geçirme protokolu manasına gelmektedir. Detaya inmek gerekirse web bağlantısına haiz bir bilgisayar ile öteki bir bilgisayar içinde dosya transferini sağlamak için gerçekleştirilmiştir. İnternet bağlantısına haiz iki bilgisayar birbiri içinde FTP bağlantısı kurmuşsa, bu bilgisayarlar kendi aralarında karşılıklı dosya transferi sağlayabilir.

FTP Bağlantısını Sağlamak

Bağlantının sağlanabilmesi için ilk olarak FTP yazılımının yüklü olduğu ve web bağlantısı olan bir bilgisayara haiz olmanız gerekiyor, peşinden bağlanmak istediğiniz bilgisayarın web adresini, ulaşılmak istenen dosya/dosyaların hesaplarının kullanıcı numaraları, mevcutsa şifreleri ve bağlanılacak bilgisayarın FTP programına haiz olması gerekiyor.

FTP Programları

FTP bağlantısının gerçekleşmesi için mevcut olan programlara FTP programları denir. Dosyalarınızı en süratli ve sorunsuz şekilde gönderebileceğimiz programlardan ikisi Filezilla ve CuteFTP programıdır.

-FileZilla
Filezilla programı tamamen parasız, açık kaynak kodlu ve birçok işletim sistemi ile uyum elde eden bir yazılımdır. Filezilla dünyada en oldukca kullanılan FTP yazılımları arasındadır ve birçok şirket tarafınca dosya transferleri için kullanılması tavsiye edilmektedir. Filezilla yazılımı, 2 genç tarafınca 2001 senesinde ders projesi olarak başlatılmıştır ve başarı göstermiş olmasından dolayı günümüze kadar gelmiştir. FileZilla yazılımını resmi sitesinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

-CuteFTP
CuteFTP ise ücretli bir yazılımdır,açık kaynak koda haiz değildir ve 1996 senesinden beri hizmet vermektedir. CuteFTP tanıtım ve tecrübe etme amaçlı, 30 gün tecrübe etme sürürmü ile beraber CuteFTP resmi internet adresinden yada birçok download sitesinden indirilebilir. Programa haiz olmak için ise gene CuteFTP nin sitesine girip 59.99 dolara haiz olabilirsiniz.

Dreamweaver ve Frontpage benzer biçimde popüler web programları da içlerinde FTP kullanmaktadır ve ilgili ayarlar yapılarak FTP bağlantısı sağlanabilir. Fakat en süratli dosya transferi yukarıda bahsettiğimiz yazılımlar yardımıyla gerçekleşir.

cuteftp nedir filezilla nedir ftp ile bağlanma iyi mi olur ftp ile dosya gönderimi ftp nedir