Flash Oyun Sitesi Kurmak İçin Bilmeniz Gerekenler

İnternet üstünden herhangi bir programa ve indirmeye gerek kalmadan tarayıcınız vasıtası ile oyunlar oynanan sitelere flash oyun siteleri adı verilir. Bu sitelerdeki oyunları çalıştırabilmeniz ve oynayabilmeniz için tarayıcınızın flash programlarını açması gerekmektedir. Minik yaşlarındaki evlatların yanı sıra bu biçim oyun sitelerindeki yer edinen bazı oyunlar yetişkinlere de hitap etmektedir.

Flash oyun sitesi oluşturmak için size lüzumlu olanlar; bir tane Domain, Hosting ve sitenizi kuracağınız yazılımdır. İnternet üstünde ücretsiz bir şekilde dağıtılan birçok flash oyun yazılımı vardır. Fakat sitenizi uzun vadeli ve büyük bir proje olarak düşünüyorsanız kesinlikle ücretli yazılımlara yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanında birçok alanda kullanılan WordPress içinde birçok ücretli-ücretsiz oyun teması bulunmaktadır. WordPress oyun temaları belli bir ziyaretçiden sonrasında sistemde kasma yapabildiği için, bu işle ustalaşmış olarak ilgilenenler genel anlamda açacakları ve açmış oldukları sitelerde hususi yazılımlar kullanırlar.

Siteyi açtıktan sonrasında eğer kendi ürettiğiniz flash oyunlar yoksa, öteki birçok sitenin yapmış olduğu şeklinde flash oyun meydana getiren sitelerin oyunlarını kullanıp kendi sitenizde yayınlayabilirsiniz. İçerikleri eklerken sitenizin yazılımına nazaran oyunları kaynak sitenin linkini vererek oynatabilir, embed kodları ile ekleme yapabilir yada oyunları topyekün alıp kendi sunucunuza ekleme yapabilirsiniz. Başka sitelerin linklerini vererek oyun eklemesi yapmış olursanız, oyun eklediğiniz site kapanır, oyunu siler yada başka bir bağlantı üstünden oynatmaya başlarsa, sizin sitenizde de oyun çalışmaz. Bu yüzden oyunu alıp kendi sunucunuzda barındırmanız yararınıza olacaktır. Fakat bu da sunucunuzun alanını oldukca acele kaplayabileceğinden dolayı minik hostingler isteğinizi karşılamayabilir, bu yüzden daha yüksek performans ve alan seçeneği sunan VPS paketlerine yönelebilirsiniz. Telif haklarına erişince birçok flash oyun üreticisi kendi linklerini oyun içinde verdiğinden dolayı genel anlamda bu biçim flash oyun siteleri telif hakkı mevzusunda bir engelle karşılaşmamaktadır. Aslına bakarsanız gösterim meydana getiren büyük flash oyun sitelerine bile baktığınız süre, başka üreticilerin flash oyunlarını yayınladıklarını görürsünüz. Google Adsense şeklinde bu biçim telif haklarını bir fazlaca ciddiye alan ve reklamlarının telif hakkı içeren yasa dışı sitelerde kesinlikle yayınlamayan reklam şirketi bile, flash oyun sitelerinde reklamlarının yayınlanmasında herhangi bir problem görmemektedir. Ek olarak bu biçim sitelerin ziyaretçilerin yüzde olarak büyük bir kısmı minik yaşlarındaki çocuklardan oluşacağı için reklamlara tıklanma oranı öteki sitelere nazaran daha yüksek ve gelirde buna bağlı olarak yüksek olabilir.

flash oyun sitesi açmak isterim flash oyun sitesine oyun ekleme oyun sitesi için hosting oyun sitesi için iyi mi bir yazılım kullanmalıyım oyun sitesi ve telif hakları