En İyi Forum Yazılımları

İnternet ilk çıkmış olduğu zamanlarda sıkça rastladığımız forum sitelerine günümüzde fazlaca azca rastlar olduk. Artık forum sistemlerinin popülerliğini bloglar almış gözüküyor. Forumlar kullananların etken olarak yer aldıkları, her insanın ayrı ayrı bir kullanıcı adına haiz olduğu ve fikrini bir mevzu dahilinde yada kendi açtıkları bir mevzu içinde açıkça belirttikleri bir paylaşım alanıdır.

Forumların blog sistemlerinden en mühim farkı ziyaretçilerin kendi mevzu başlıklarını oluşturmasıdır. Bu özellik yardımıyla oturmuş ve belli bir ziyaretçi potansiyeline haiz bir forum sitesini hususi olarak güncellemeye ve içerik eklemeye gerek kalmaz. Bundan dolayı forum üyeleri bu görevi fazlasıyla yerine getirmektedir. İnternet geçmişine bakarsanız eskiden mevcud köklü forum sitelerinin yayınlarına hala büyük bir hızla devam ettiklerini görürsünüz. Bu yazımızda sizlere en iyi ve kullanışlı forum sistemlerinden bahsedeceğiz.

Vbulletin: Vbulletin şüphesiz ki piyasada yer edinen en iyi forum yazılımıdır. Birçok köklü forum sitesi Vbulletin altyapısına haizdir. Kullanışlı eklentileri, kuvvetli seo yapısı, devamlı güncellenmesi, maksimum güvenlik önlemleri ve her şeyin yönetilebildiği admin paneli yardımıyla vbulletin forum yazılımları içinde 1 numaradır. Yazılım dili php dir. Vbulletin ücretlidir ve fiyatlar sürümlerine ve ek özelliklerine gore değişim göstermektedir.

Xenforo: Türkiye’de kullanımı fazlaca yaygın olmasa da yabancı birçok forum sitesi php diliyle kodlanmış olan Xenforo forum scriptini kullanmaktadır. Xenforo, Vbulletin şeklinde ücretlidir. Fiyatı 10.2.2014 zamanı itibariyle 140 dolardan resmi sitesinde satışa sunulmaktadır. Bu fiyata 1 yıl süresince parasız teknik destek ve güncellemeler dahildir. Kurulumu, yazılımı yazan firmaya yaptırmak isterseniz yada footer kısmında görünen Xenforo yazısını kaldırtmak isterseniz ek ücret ödemeniz gerekmektedir.

Mybb: Mybb ye parasız forum sistemleri içinde en iyisi diyebiliriz. Mybb birçok eklentiye, tema seçeneklerine ve detaylı bir admin paneline haizdir. Yazılım dili Php dir.

PhpBB: PhpBB; Mybb şeklinde parasız ve açık kaynak kodlu bir forum yazılımıdır. Mybb ye nazaran kullanım olarak birazcık daha karışıktır.

blog forum mybb phpbb vbulletin xenforo