e-ticaret için domain seçimi

Domainler, hizmet edecekleri amaca nazaran iki değişik grupta incelenebilir .

Bu gruplardan ilki alan adının meydana getirilen işi temsil etmiş olduğu yada çağrıştırdığı  dikey domainler, bir diğeri ise buldum tesiri oluşturabilecek, esasen anlam ifade etmeyen olmasına rağmen iş modelinin anlam yükleyebileceği ve ziyaretçilerde kişiye hususi algıları tetikleyen, yenilikçi alan adlarıdır.

Dikey domainler ile ziyaretçiye bildiri vermek

Dikey domainler SEO mantığında size hız kazandırabilecek ve iş modelinizi yeni potansiyele daha rahat anlatabileceğiniz alternatiflerdir.  Eğer tek kanala yada ana ürün gamını takip eden azca sayıda çapraza odaklanacak iseniz, dikey bir domain tercih etmeniz, pazarlama operasyonunuzu daha kolay yönetmenizi ve bazı maliyetlerinizi azaltmanızı sağlayabilir.

Klasik işletmeler üstünden rahat bir örnek verelim:

Şehrin herhangi bir yerine bir börekçi açacağınızı varsayalım.  Sizinle aynı işi icra eden öteki işletmeler benzer biçimde ana gayeniz, o muhitte bulunan ve börek yiyecek isteyen insanları dükkanınıza çekmek olacaktır.

İlk yapmanız ihtiyaç duyulan, potansiyel müşterinize börek sattığınızı anlatmak olacağından tabelanızda kesinlikle “börek” vurgusuna yer vermeniz mantıklıdır. Bu sayede hepimiz börekçi olduğunuzu anlayacak ve sizi kategorize ederken bu kısıta sadık kalacaktır. Eğer yarın, aynı dükkanda pizza yada muhallebi satmaya niyetiniz yoksa büyük harflerle börekçi bulunduğunu duyuru etmek, iş modelinize tam anlamı ile hizmet ediyor anlama gelir.

Kızışan rekabeti hissedin

Aydan getirdiğiniz taşları satmıyorsanız, muhtemelen sizinle aynı işi icra eden pek fazlaca işletmenin varlığından da haberdarsınızdır. Yukarıda da bahsettiğim benzer biçimde rahat yorumlanabilen dikey domainleri tercih ederek kendinizi ilk algıda sınıflandırabilir ve sonrasında pazarın gerektirdiği rekabet parametrelerini işletebilirsiniz. Sadece oldukça makul görünen bu stratejinin haricinde da bir dünya bulunduğunu ihmal etmeyin.

Dikey domainler ile müşterinize, web sitenizde hangi ürünleri sattığınızı anlatabileceğiniz benzer biçimde tabelanızda yer alacak  ”ucuz” “süratli” “fırsat” benzer biçimde vurgularla da beklentilerini şekillendirebilirsiniz. Pek doğal olarak müşteriniz için ilk algıda yalnızca bir vaad olan bu yaklaşım, sizi tanımış olduğu noktada gerçeğe dönüşemiyorsa, agresif pazarlama mantığı ile çıktığınız bu seyahat, şiddetli bir sarsıntı ile sona erebilir.

Mesela projeniz için “enucuzcep” adını seçtiğinizde, ziyaretçinizin temel beklentisinde hakikaten piyasanın en ucuz cep telefonunu sizde bulacağı izlenimini uyandırır. Karşılık bulmadığında “hayal kırıklığı” olarak sonuçlanacak bu vaad, beklemediğiniz aniden dikey domainin ilk intiba tesirini “memnuniyetsizlik başlangıcı” haline dönüştürmekte tahmin edebileceğinizden fazlaca daha süratli davranacaktır.

e-ticarette insanların çoğu zaman ucuz ve beklentilerini karşılayacak kadar iyi ürünler aradığını ihmal etmeyin. Bu hedefte her gün ortalama 700 bin arama gerçekleştiren tüketiciler, ziyaret ettikleri siteleri fazlaca süratli bir şekilde filtreleyen ve sandığınızdan fazlaca daha seçici bireylerdir.

“Buldum” tesiri oluşturmak

“Ucuz”, “kaliteli” ya da “beklenenden daha iyi” alternatiflere daima açık olan tüketiciler, temelde bir anlamı olmayan sadece iş modeli ile anlamlı hale getirilen alan adları ile karşılaştıklarında, şartlı reflekslerinden arınmış halde web sitenizi incelerler. Mesela aramış olduğu ürünün en ucuz karşılığını sizde bulmuş ise artık onun için “en ucuz” site sizin sitenizdir.

Benzer şekilde ziyaretçilerinizin öteki kişisel önceliklerine de yaklaşımları, yukarıdaki olay ile paralel gelişecek ve bu sayede her kullanıcı için iş modelinize öznel anlamlar kazandırmak mümkün olacaktır. Bu yöntem, dikey domainin verdiği baskıdan sizi kurtaracağı benzer biçimde pazarlamayı bireye indirip, kitlesel kırılım riskinizi de minimize edecektir.

“Buldum” tesiri toplumsal pazarlamayı da tetikler

Her ne kadar geriye itilmeye çalışılsa da insanoğlu egoları ile hareket ederler.  Aynı ürünü arkadaşlarından daha ucuza ve değişik bir siteden bulmuş bir şahıs, kendini daha iyi hissedecek ve sarsılmaz bir irade ile bu başarısını çevresi ile paylaşacaktır. Üstelik bir sonraki alış-verişinde de sizi kesinlikle gözden geçirmek isteyecektir. En sonucunda sitenizi kendisi bulmuş ve sonucunda da net bir yarar elde etmiştir.

Geçtiğimiz yıl Türkiye pazarından çekilen dünya devi Rocket Web‘in de “buldum” etkisiyle hareket ettiğini hatırlatarak, en iyi domain seçiminin iş mantığınız ve hedeflerinizle örtüşen seçim olacağını unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

 

100’e yakın alan adı arasından seçim yapmak için TIKLAYIN

alan adı buldum tesiri domain domain seçimi e-ticaret