Dünya genelinde ülke uzantıları büyüyor

Domain pazarındaki hareketlilik her geçen gün artarken bilhassa  COM uzantısındaki sıkışma, web girişimcilerini kendi ülke uzantılarına yöneltti.  2010 senesinde Almanya’nın başını çekmiş olduğu bu yeni trend, 2012’ye geldiğimizde İsveç’ten Çin’e kadar Dünya’nın tüm ülkelerine yayılmış durumda.

240 milyonun üstünde kayıtlı alan adını barındıran web ekosistemi; yüksek hıza haiz mobil kullanıcılar, tabana yayılan fiber bağlantı ve bu konforun yeni müdavimleri ile gelişme trendine devam ediyor.  Bilhassa yeni katılımın bilincinde olan geleneksel tecim anlayışının 2011 yılından beri  e-ticaret ile yakından ilgileniyor olması, hem girişimler hem de bu girişimlerin pazarlama gereksinimleri için kurulan mecralar düşünüldüğünde ekosistemin giderek daha da büyüyeceğini kestirmek {hiç de} zor olmasa gerek.

 

Almanya .DE uzantısını zirveye taşıdı

Dünya’nın halihazırda en popüler domain uzantısı olan .COM; anlamsal bütünlük arz eden kelimelerde hızla tükenirken, bir çok web projesi için akılda kalıcı ve ziyaretçi trafiğinin ana arteri olan arama motorları ile uyumlu varyasyonlar üretebilmek için kendi ülke uzantılarını kullanan Almanlar, 2010 yılından beri büyük bir kararlılıkla kaydettikleri .DE uzantısı ile Verisign’ın 2012 2. çeyrek raporuna bakılırsa en oldukca kaydedilen ikinci alan adı ünvanını kazandılar.

İlk 10’da 6 tane ülke uzantısı

Aynı rapora bakılırsa ccTLD olarak malum ülke uzantılarının, global ölçekte en oldukca kaydedilen ilk 10 sıralamasında bol miktarda yer alması da dikkat çekici bir başka nokta.

1 .com
2 .de (Almanya)
3 .net
4 .tk (Tokelau)
5 .uk (Birleşik Krallık)
6 .org
7 .info
8 .nl (Hollanda)
9 .ru (Rusya Federasyonu)
10 .cn (Çin Halk Cumhuriyeti)

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 Türkiye TR uzantısı ile listede yok

26 milyon web kullanıcısına haiz Türkiye ise kendi ccTLD uzantısı olan .TR ile listeye girebilmiş değil, zira listenin 9. esnasında yer edinen Hollanda’nın 17 milyon nüfusu olduğu düşünüldüğünde Türkiye’nin kendi ülke uzantısına yatırım yapmadığı da açıkça ortaya çıkıyor.

com.tr / net.tr / org.tr benzer biçimde belge süreçleri olan ve flat name formatı haricinde şimdilik tek başına tahsis edilemeyen TR uzantısının, belge gerektirmeyen web.tr / gen.tr / biz.tr benzer biçimde alternatiflerinde de kafi büyümeyi yakalayamadığı gözlemleniyor.

Yeni dönemde Ortadoğu Teknik Üniversitesi yönetiminden, BTK‘ya bağlı Trabis yönetimine geçmeya hazırlanan TR için orta vadede kuvvetli bir ivmelenme beklentisi hakim; Zira .TR uzantısı, kayda uygun geniş alternatifler sunmasının yanında ülke kimliğini üstünde taşıyarak kuvvetli ve prestijli bir görüntü çiziyor.

 

Ad Soyad com.tr kaydınızı SADECE 9.75$’dan yaptırmak için TIKLAYIN 

Öteki .TR uzantılı alan adı alternatiflerini görmek ve kaydetmek için TIKLAYIN

 

 

alan adı cctld domain tr uzantı trabis ülke uzantıları