Drone Teknolojisi Nedir ?

Drone, uzaktan denetim edilebilen bir tür tayyare teknolojisi olup Türkçede “Dron” diye okunup insansız hava aracı anlamına gelmektedir. Drone’lar ilk çıktığında gözlem ve müdafa benzer biçimde amaçlarda kullanılmasına karşın bir süre sonrasında hücum amaçlıda kullanılması insanların hafızalarında cenk ve çatışma ile özdeşleşmesine niçin olmuştur.

İnsansız Hava Araçları aslen o denli da yeni bir teknoloji değil. Bu biçim uçakların askeri alanda kullanım fikirlerinin 1800li yıllara dayandığı belirtiliyor. Sadece akıllarımıza ilk gelen Drone, devrin yüksek süratli ve radyo kontrollü olan, Vietnam cenginde ABD tarafınca kullanılan Ryan Firebee olacaktır. Bir oldukca yazıda Drone’ların hücum amaçlı kullanılmasının zararlarını okuyabilirsiniz. Doğal ki bu önemlidir şundan dolayı Drone’ların yeterince gelişmeden bu biçim mühim bir göreve sevk edilmesi sivillerinde ölümüne niçin olmuş ve bir çok insanoğlunun nefretini kazanmasına sebep olmuştur.

Günümüzde ise savaştan oldukca günlük alanlardaki kullanımlara da adapte edilmeye çalışılmaktadır. Mesela bugün bir oldukca ülkede Drone’lar zor ve tehlikeli görevlerde tercih edilse de bununla beraber yangın söndürmek, gözlem, güvenlik  amaçlı da kullanılmaktadır. Mürettebatsız, durmadan belli bir irtifada uçabilme özelliğine haiz Drone’lar bununla beraber Ar-Ge,Kargo ve taşımacılık, Sivil ve Ticari benzer biçimde alanlarda da kullanılmaktadır.

Şuanda bir oldukca ülke bu araçları kullanmaktadır ve bununla beraber üretmeye iş yapmaktadır. Bilhassa askeri mevzuda baktığımızda kullanan taraf için oldukca büyük bir avantaj sayılabilecek Drone’lar bir tek hedef belirleme benzer biçimde değil askeri anlamda bir kargo uçağı görevini de görebilir. Uçağın dışına yada gövdesine takılan yükler herhangi bir cenk esnasında askeri kargo görevini de görebilecektir.

Bunun yanı sıra günümüzde Türkiye’de dahil olmak suretiyle duyarlı bölgeleri bombalamak yada hücum etmek mevzusunda kullanılmaktadır. Türkiye bir tek bu teknoloji kullanmak değil bununla beraber bunu üretme çabası içerisindedir. Bu mevzuda bir oldukca ülkeden önde olan devletimizde çeşitli insansız hava uçağı modeli üretilmiştir. Eğer bu modelleri merak ederseniz buradan bakabilirsiniz.

drone modelleri drone nedir drone teknolojisi insansız hava aracı modelleri insansız hava aracı nedir türk insansız hava araçları