Domain Yaşam Döngüsü

Almak istediğiniz bir domaini sorgulattığınız süre bir ekip terimler ile karşı karşıya gelirsiniz. Bu terimlerden bazılarını bilmenize karşın bazılarının ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoktur. Bu yazımızda “domain yaşam döngüsü” diye tabir edilen terimleri açıklamalarıyla beraber yazmaya çalışacağız. Bu sayede almak istediğiniz bir domainin ne süre “alınabilir” bulunduğunu da kendi yaptığınız hesap ile öğrenebilirsiniz.

Active Status: Domainin etken bulunduğunu, kısaca daha evvelde 1 ila 10 yıl içinde kayıt ettirildiği ve bu süre süresince alınamayacağını belirtir.

Available Status: Sorgulattığınız domainin boşta bulunduğunu kısaca sizin tarafınızdan yada başkaları tarafınca kayıt edilebileceğini belirtir. Alınabilir domainleri 1 ila 10 yıl içinde, domain uzantısına gore ücretini ödeyerek kayıt ettirebilirsiniz ve bu süre süresince domain in tüm hakları size ilişik olmuş olur.

On Hold(Registrar Hold) Status:  Bu biçim domainlerin kayıt süreleri normalde sonlanmıştır, fakat domain sahibine domaini yeniletmesi için domain firmasına bağlı ek olarak 30-45 günlük bir süre verilir. Bu süre Türkiye’nin en büyük domain şirketi İsimtescil tarafınca 38 gün olarak belirlenmiştir. İsimtescil’de domain süresi bitiminden sonraki 5 gün düzgüsel yenileme fiyatı ile, sonraki 33 gün süresince ise bir miktar daha çok ücret ödeyerek silinmeye yaklaşan domaininizi yeniletebilirsiniz.

Redemption Period: Domainler “Registrar Hold” durumundan sonrasında “Redemption Period” durumuna geçerler. Bu süre domaini yeniletmek için verilen son bir şanstır ve İsimtescil’de toplamda 37 gün sürmektedir. Bu süre süresince domaininizi 120 Dolar+KDV ödeyerek yeniletebilirsiniz.

Pending Delete: Silinmeyi bekleyen domainler için kullanılan ifadedir. Bu süre 5 gün sürmektedir ve domain sahibi bu süre zarfında domanini yeniletemez. Bu sürenin sonrasında domain ya silinir, ya da tekrardan kayıt ettirilmek suretiyle hazırlanmış olur.

İsimtescil.net ten aldığınız bir domainin kayıt süresi bittiyse, derhal silinmemekte ve geri almak için sizlere ek olarak ortalama 80 günlük bir süre bilinmektedir. Bu süre öteki domain firmalarında da nerede ise aynıdır. Düşmesini beklediğiniz bir domaini yukarıdaki süreleri hesaplayarak takip edebilir ve düşmüş olduğu an şahsınız yada firmanız adına kayıt ettirebilirsiniz.

alan adı ne süre düşer bu domaini ne süre alabilirim domain ne süre düşer domain ve pending delete on hold nedir redemption period nedir