Domain Uzantılarının SEO’ya Etkisi

Domain (alan adı) markanın kimliğini gösterir, meydana getirilen web sitesinin ziyaretçi sayısını etkisinde bırakır ve ziyaretçilere marka hakkında informasyon verir. İşlerini daha da geliştirmek isteyen internet sayfası kullanıcıları, firmalar ve kuruluşlar bir Domain (Alan adı) satın alarak, bir internet sayfası kuruyorlar ve internet sayfalarını Google sonuçlarının en üzerine çıkarmayı hedefliyorlar. Peki Google arama motorunda üst sıralara çıkabilmek için ne yapmalıyız?Domain yaşlarının Seo’ya pozitif etkisinden bundan önceki yazımızda burada bahsetmiştik. Bu yazımızda ise domain uzantılarının SEO’ya tesiri olup olmadığından bahsetmeye çalışacağız.

Com domain uzantısının kıymetini anlatmaya gerek yok sanırım. Bizim sizlere ilk olarak önereceğimiz uzantı “.com” dur. Bu sebeple “.com”, web ilk çıkmış olduğu senelerden beri kullanılmakta ve tüm web kullanıcıları tarafınca malum bir uzantıdır. Almak istediğiniz alan adının “.com” uzantısı boşta değilse önünüzde 2 seçenek vardır; ya domaininize bir ek aldırıp o şekilde “.com” uzantısını almanız ya da öteki uzantılara yönelmenizdir.

Almak istediğiniz birçok alan adının “.com” uzantısı dolu olabilir, bu domainlere ya siteler kurulmuş ya da yatırımcılar tarafınca alınmış ve yeni sahiplerini beklemektedir. Eğer açacağınız site Türk kullanıcılarına yönelik ve Türkçe içerikli bir site ise Google ın Türkiye sitesinde SEO açısından pozitif tesiri kanıtlanmış “.com.tr, gen.tr, ve web.tr” uzantılarını deneyebilirsiniz. “Com.tr” uzantısına haiz olmak için kurumsal bir şirket olmanız ve çeşitli belgeleri Domain Firmasına sunmanız gerekebilir. Fakat “gen.tr ve web.tr” uzantılarında kayıt esnasında herhangi bir belge istenmemektedir. Piyasada birçok “.tr uzantılı domain” olmasına karşın web kullanıcıları tarafınca en oldukca malum ve Google arama motoru tarafınca daha oldukca tanınan uzantılar “.com.tr ve .gen.tr” uzantılarıdır.

“Com” uzantısından sonrasında “com.tr, gen.tr ve web.tr” sıralamasını yaptıktan sonrasında gene bir öteki kıymetli uzantı olan “.net ve .org” uzantısını kullanıcılara tavsiye edebiliriz. Bu verdiğimiz sıralama Türkçe içerikli siteler için geçerli olup yabancı içerikli yada global bir site açmayı düşünüyorsanız tercih etmeniz ihtiyaç duyulan uzantılar sırasıyla “com, net ve org” olmalıdır. Ek olarak gene belli bir ülkeye yönelik bir projeniz var ise o ülkeye ilişkin domain uzantılarını kullanabilirsiniz. Bu o ülkenin arama motorunda sitenizin daha üst sıralarda gözükmesine niçin olacaktır. Mesela Rusya’ya yönelik bir proje için “.ru”, İngiltere’ye yönelik bir site için “co.uk” uzantısı, Almanya için “.de” uzantısı, Hollanda için “.nl” uzantısı kullanılabilir.

Verilen uzantı sıralamaları tamamen istatistiki verilere dayanarak ve gözlemlemeler yapılarak oluşturulmuş. Bu demek değildir ki bu domainlerin dışındaki uzantılar(info, me, co, pro, tc, eu vb…) SEO açısından oldukca zayıftır. Emsalsiz bir yazılım, örneksiz bir içerik ve devamlı güncellenen bir site ile asla bilinmeyen bir uzantı bile arama motorlarından üst sıralara yükselebilir.

İlk Olarak Anahtar Kelimeler Belirleyin

Domain (alan adı) isminize karar vermeden ilkin anahtar
kelimeler belirleyin. Anahtar kelimeler domain (alan adı) tanımlayacak
kelimeler bütünüdür. Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonrasında bu kelimelere
ekler getirerek istediğiniz domaine (alan adı) ulaşabilirsiniz.

Akılda Kalıcı Olmasını Sağlayın

Domain (alan adı) belirlerken kısa ve konunuzla ilgili
olması oldukca önemlidir. Birine ilk kez domain (alan adı) den bahsettiğinizde o
şahıs internette arama yaptığında sitenizi hatırlayabilmeli.

.com domain global google seo türkçe