Domain Ticareti

Domain ticareti internetten gelir sağlayabileceğiniz bir iş modelidir. Domain alım ve satım işini çoğu zaman internet-bilgisayar ile ilgili kişiler yapmaktadırlar. Kayıt parası olarak averaj 20 tl ödediğiniz bir domain, bir süre sonrasında milyon dolarlara satılabilir. Doğal ki o özellikte bir domain bulmak fazlaca zor olsa gerek. Tüm jenerik domainler alınmış, bazıları projelendirilmiş bazıları ise yüksek fiyatlara yeni sahiplerini beklemektedir.

Jenerik Domain Nedir?

Jenerik domain, ek almamış ve genel anlamda tek kelimeden oluşan domainlerdir. Jenerik domain kelimelerine örnek vermek gerekirse; “izmir” ve “haber” ile kullanılacak olan her uzantıda domain, jenerik sınıfına girmektedir. Bunun yanında “izmirhaber” jenerik değildir. Ek olarak çoğul eki almış domainlerde jenerik tabir edilemez.

 Jenerik Domain Bulmak İmkansız mı?

Jenerik domainleri .com ve .net uzantılarında bulmanız olanaksız olabilir. Öteki uzantılarda jenerik domainler regleyebilirsiniz. Fakat şunu unutmamak gerekir ki, internette en kıymetli ve malum iki domain uzantısı, “.com ve .net” tir.

Nereden Domain Alınır?

Domain almaya karar verdiyseniz Türkiye’nin en büyük hosting ve domain sitesi olan İsimtescil’in domain arama motoruna girerek, istediğiniz domain adını ve uzantısını arattırabilirsiniz. Aklınıza yatan ve boşta bulduğunuz domaini almak için ise üye olmanız gerekmektedir. İsimtescil e üyelik tamamen parasızdır.

Domainimi Nerede Satabilirim?

Eğer ki fazlaca kaliteli bir domaine sahipseniz, rahat bir satış sayfası oluşturarak, satışınızı kendi domaininiz üstünden yapabilirsiniz. Haiz olduğunuz domainleri daha çok kişiye duyurmak ve satışınızı daha süratli bir halde yapmak isterseniz, Sedo.com şeklinde internasyonal piyasada domain satışı mevzusunda isim yapmış bir platforma parasız üye olarak domaininizi satışa koyabilirsiniz. Bu sitede haiz olduğunuz alan adını herhangi bir fiyat koyarak tek bir fiyat üstünden satabileceğiniz şeklinde, açık arttırmaya sunup o şekilde de alıcıların teklif vermesini bekleyebilirsiniz.

domain nereden alınır domain satmak isterim domain ticaretine girmek jenerik domain